| Autor: mikolaj

Notowania zbóż oleistych. Przeceny zbóż i rzepaku na Matif (14.01.2016)

W czwartek, słabe nastroje na rynkach finansowych, dawały znać o sobie już podczas azjatyckiej sesji, gdzie traciły wszystkie najważniejsze indeksy giełdowe, za wyjątkiem tych w Chinach. Także sesja na parkietach w Europie zaczęła się w trendzie spadkowym, który w miarę upływu czasu się pogłębiał.

Notowania zbóż oleistych. Przeceny zbóż i rzepaku na Matif (14.01.2016)

W samej końcówce europejskiej sesji, nastąpił diametralny zwrot notowań za oceanem, ze sporych minusów nagle indeksy amerykańskie wybiły się na zdecydowane plusy. To pomogło zmniejszyć przeceny w Europie, a WIG20 jako jeden z nielicznych indeksów, zakończył dzień na lekkim plusie.

W ocenie Andrzeja Bąka z e-WGT, taniejąca ropa budzi obawy o stan gospodarek krajów producentów, w złej kondycji są także spółki wydobywcze, sytuacja ta dotyczy także innych surowców np. miedzi. Spowalniająca chińska gospodarka, z krachem na rynku akcji i taniejącym juanem (drożejący import) nie gwarantuje już wzrostu popytu na surowce. Na razie spowolnienie zakupów przez Chiny nie dotyczy to soi.

Na rynku ropy panowała wczoraj duża zmienność, ostatecznie oba gatunki zakończyły dzień na ok. 2% plusach - nieco powyżej 11-letnich minimów.

Rynek walutowy

Kurs EUR/PLN – najwyżej od maja 2012, a USD/PLN jest tylko o krok od wieloletnich maksimów.

Notowania eurodolara konsolidują się (trend boczny) w okolicy 1,088 usd za euro jednak złoty mocno się w czwartek osłabił wobec głównych walut. Wycena dolara, euro i franka wzrosła o 1% i więcej (kilka groszy). W piątek rano kurs eur/pln przekroczył poziom 4,40 i był najwyższy od maja 2012 r. USD/PLN przełamał w piątek poziom 4,05 zł i do wieloletniego szczytu z początku grudnia 2015 brakuje niespełna 1 grosz!!!


Giełda w Chicago

Na rynkach surowcowych od rana przeważały lekkie spadki, tak też zachowywały się kontrakty na zboża i kompleks sojowy w Chicago. Jednak w kolejnych godzinach, lepsze od oczekiwań dla soi i bardzo dobre dla kukurydzy, tygodniowe dane eksportowe zmniejszyły do minimum przeceny soi i śruty sojowej i sprowadziły kukurydzę do poziomu neutralnego (dane eksportowe poniżej).


Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!