| Autor: mikolaj

Notowania zbóż oleistych. Pszenica i rzepak powróciły do trendu spadkowego (13.01.2016)

Na giełdzie w Chicago zamknięcie sesji było mieszane. Nie udało się inwestorom kontynuować wzrostów na pszenicy, które miały miejsce po publikacji ważnych raportów USDA. Zaskakujące dane o 7% spadku areału zasiewów ozimej pszenicy w USA, wywołały we wtorek falę zamykania krótkich pozycji i blisko 3% odbicie notowań pszenicy w Chicago. Pszenica i trochę gorsze, niż w grudniu, dane na temat soi i kukurydzy wsparły także wzrosty tych kontraktów podczas wtorkowej sesji.

Notowania zbóż oleistych. Pszenica i rzepak powróciły do trendu spadkowego (13.01.2016)

Notowania na CBoT

W środę pszenica w Chicago potaniała o 0,7%, ale soja i kukurydza zamknęły kolejną sesję na lekkich plusach. Wczorajsze dane tygodniowe pokazały wzrost produkcji etanolu w USA  o 7 tys. baryłek do średnio 1.003 mln baryłek dziennie – drugi najlepszy wynik w tym sezonie (były prowzrostowe dla kukurydzy). Jednak zużycie etanolu nie nadąża za produkcją, zapasy wzrosły do poziomu 21,3 mln baryłek.

W przypadku soi, notowania serii styczniowej rosły 7 sesję z rzędu (dzisiaj seria ta wygasa), za sprawą utrzymującego się silnego popytu ze strony Chin. Kraj ten zaimportował w grudniu 9,12 mln ton soi w porównaniu do 7,39 mln ton w listopadzie. Jednak dalsze serie są bardziej odporne na wzrosty. USDA utrzymał we wtorek prognozę rekordowych zbiorów soi w Brazylii, oraz w skali świata. Prognozy wielu analityków zapowiadają brazylijską produkcję na sporo powyżej 100 mln ton (tyle szacuje USDA).

Notowania na Matif

Na giełdzie w Paryżu dzień zakończył się ponad 1% przeceną kukurydzy i pszenicy (najbliższe serie), co pozwoliło z nawiązką zniwelować wtorkowe odbicie. Pszenica z realizacją w marcu, wyceniana była na koniec dnia na 168,25 eur/t – stanowi to historyczne minimum dla tej serii. Marcowa kukurydza spadła do poziomu 157,75 eur/t i było to najniższe zamknięcie, tej serii, od października 2014 roku.

Unijny rzepak (seria na luty) stracił w środę 1 eur i spadł do poziomu 364,25 eur/t. Od trzech sesji kontrakt ten waha się wokół 365 eur/t – poziom widziany ostatnio w październiku 2015 roku. Na rynek rzepaku działają dwie odmienne siły, płynące z taniejącej ropy i z ostatnich wzrostów na rynku.

W swoim styczniowym raporcie France Agrimer pokazał wzrost zapasów końcowych pszenicy we Francji z 5,2 (w grudniu) do 5,8 mln ton teraz. Oficjalne francuskie dane wskazują na spowolnienie eksportu, który oceniany jest teraz na 11,3 mln ton poza UE i 7,05 mln ton do krajów unijnych – oznacza to spadek o łącznie o 0,65 mln ton.

Ministerstwo Rolnictwa Federacji Rosyjskiej ma do końca stycznia zaproponować rządowi nowe regulacje eksportowe dla pszenicy. W grę wchodzi obniżenie lub zniesienie ceł eksportowych.

Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, atmosfera zewnętrzna, panująca na początku środowej sesji sprzyjała rynkom akcji i surowcom. Z Chin napłynęły lepsze od oczekiwań informacje na temat wymiany handlowej (niektórzy twierdzą, że mogły być spreparowane), a tamtejsze giełdy zamknęły dzień na lekkich plusach. Wzrosły indeksy akcji w Azji i przez prawie cały dzień zyskiwały akcie w Europie, przez większość dnia drożała także ropa. Sytuacja zmieniła się diametralnie po otwarciu giełd amerykańskich. Nastąpiła tam gwałtowna wyprzedaż akcji, w wyniku której główne indeksy straciły nawet o ponad 3%.


Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!