| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Wzrostowy tydzień na CBoT, spadki na Matif (29.01.2016)

W piątek amerykańskie kontrakty na zboża i kompleks sojowy odbiły mocno w górę, na fali redukowania krótkich pozycji przez kapitał spekulacyjny i doskonałych nastrojów na rynkach akcji i ropy.

Notowania zbóż i oleistych. Wzrostowy tydzień na CBoT, spadki na Matif (29.01.2016)

Notowania zbóż i oleistych

W Chicago notowania najbliższych serii wzrosły za oceanem w zakresie 1,5 do 2,1%. Jak zauważa Andrzej Bąk z e-WGT, wzrosty w Chicago dokonały się pomimo 1% umocnienia dolara w stosunku do euro. Publikowane w piątek dane na temat tygodniowych zamówień na amerykańskie zboża i soję były zgodne z oczekiwaniami dla soi i pszenicy i w dolnym zakresie w przypadku kukurydzy.

Rząd Federacji Rosyjskiej nie dokonał w piątek zmian w dotychczasowych regulacjach eksportowych. Pozostawienie cła na eksport pszenicy na dotychczasowym poziomie było wsparciem dla giełdowych notowań zbóż. Widać to było w notowaniach kontraktów w Chicago. Jednak unijna pszenica lekko w piątek taniała, a wpływ na to miała decyzja władz sanitarnych Egiptu o odrzuceniu dostawy  63 tys. ton francuskiej pszenicy ze względu na śladową zawartość sporyszu. Statek z francuską pszenicą oczekiwał na rozładunek od grudnia ubiegłego roku. Mimo formalnych warunków GASC, mówiących o możliwej zawartości sporyszu do 0,05%, Egipt stosuje zasadę „zero tolerancji na sporysz”, a to oznacza duże problemy dla francuskiego ziarna.

 

Już 3-lutego, możliwe są zmiany w formule ustalania cła na rosyjską pszenicę - na korzyść eksporterów. Obecnie cło eksportowe na pszenicę wynosi 50% wartości celnej minus 6,5 tysięcy rubli, ale nie mniej niż 10 rubli za tonę. Źródła obecne na spotkaniu rządowym w miniony piątek, mówią o podniesieniu kwoty 6,5 do 7,5 tys. rubli.

Zmiany tygodniowe

Ostatni tydzień okazał się, tylko minimalnie, spadkowy dla unijnej pszenicy i kukurydzy, podczas gdy rzepak zamknął piątek na tym samym poziomie co tydzień wcześniej.


W Chicago najbliższe serie kontraktów wzrosły w skali tygodnia poniżej 1%, z wyjątkiem śruty sojowej, która wybiła się o 1,5% w górę.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: