| Autor: mikolaj

Notowania zbóż. Pogoda nadaje ton kontraktom na zboża w USA (15.04.2015)

W środę na giełdzie w Chicago można było zaobserwować powtórkę sytuacji z sesji poprzedniej. Padające na wielu obszarach upraw w USA deszcze oraz prognoza kolejnych, przeszkadzają w terminowym wysiewie kukurydzy. Może to wpłynąć na utratę części hektarów na rzecz upraw z późniejszym terminem siewu (np. soja). Jest to czynnik, który kolejny już dzień wspiera wzrosty kukurydzy na CBoT.

Notowania zbóż. Pogoda nadaje ton kontraktom na zboża w USA (15.04.2015)

Jak podaje Andrzej Bąk z e-WGT, notowania najbliższej serii na kukurydzę wzrosły w środę o 0,7%, pomimo wczorajszego raportu EIA, pokazującego spadek przerobu kukurydzy na etanol do poziomu najniższego od października i jednoczesny wzrost zapasów. Jednak wczorajsze kilkuprocentowe wybicie na rynku ropy zneutralizowało złe dane i pociągnęło w górę notowania etanolu.

Deszczowa pogoda, która zagraża amerykańskiej kukurydzy, jest zarazem bardzo korzystna dla doświadczonych suszą upraw pszenicy w tym kraju. Stąd też kontrakty na pszenicę notowane na CBoT i pozostałych amerykańskich giełdach traciły w środę 3-sesję z rzędu. Najbliższa seria pszenicy w Chicago potaniała wczoraj 1,4% i ok. 7% od początku tygodnia.

Notowania amerykańskiej soi wzrosły w środę 0,5% po dobrych amerykańskich danych na temat przerobu w marcu. Dane miesięczne NOPA były większe od oczekiwań rynku i potwierdziły duży popyt krajowy na soję wspierając ceny futures. Z drugiej jednak strony oznacza to wzrost produkcji śruty sojowej, stąd też kontrakt na śrutę stracił wczoraj na wartości, seria najbliższa potaniała 0,7%.

Trwające zbiory soi w Ameryce Południowej (zakłócane ostatnio przez deszcze) i oczekiwania ogromnej produkcji w USA wywierają stałą presję spadkową na ceny.

Notowania unijnych zbóż ponownie naśladowały zachowanie giełdy w Chicago. Pszenica na Matif potaniała (najbliższa seria) o 1,5 euro (-0,8%) do 185,25 eur/t. Najbliższa seria kukurydza w Paryżu podrożała w środę o 0,5 euro (+0,3%) do 165,5 eur/t.

Czytaj dale na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!