| Autor: mikolaj

Notowania zbóż. Welotygodniowe maksima na giełdach (6.10.15)

We wtorek inwestorzy finansowi kupowali masowo, nisko wyceniane, kontrakty na towary, nic nie robiąc sobie ze spowolnienia światowej gospodarki. Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozę dla światowej gospodarki, z 3,3% wzrostu PKB (miesiąc temu), do 3,1% PKB. Jak zauważa Andrzej Bąk z e-WGT, będzie to najwolniejsze tempie wzrostu od czasu recesji w 2009 roku.

Notowania zbóż. Welotygodniowe maksima na giełdach (6.10.15)

Notowania zbóż

Notowania pszenicy (najbliższa seria) wybiły się wczoraj w górę o 2,1% w Chicago i o 1,7% na Matif. Najbliższe serie kukurydzy podrożały w zakresie 1,2%-CBoT i 1,4%-Matif.

Liderem wzrostów była jednak ponownie ropa. Notowania ropy Brent wzrosły we wtorek o ponad 5% i przekroczyły psychologiczny poziom 50 usd za baryłkę, po tym jak pojawiły się dane o mniejszej produkcji i zapasach w USA. Wyższe ceny ropy, pośrednio poprzez bioetanol i oleje roślinne, ciągną za sobą także zboża i oleiste.

Notowania soi

Notowania soi oparły się presji wzrostowej za sprawą bardzo dobrego  raportu USDA, pokazującego lepszą kondycję upraw i wyższe niż zwykle tempo amerykańskich zbiorów. Notowania soi (także śruty sojowej), wprawdzie zaczęły dzienną sesję w Chicago od ponad 1% wzrostu, to jednak dzień zakończyły już tylko na minimalnym plusie.

Oprócz czynników płynących z zewnątrz, nadal na rynku pszenicy widoczne jest ryzyko pogodowe, dotyczące głównie Australii i Basenu Morza Czarnego i w mniejszym stopniu USA, gdzie z powodu suszy opóźnione są zasiewy odmian ozimych.

Nie brakowało także prowzrostowych informacji dotyczących kukurydzy. Poniedziałkowy raport Crop Progress pokazał wolniejsze od oczekiwań tempo zbiorów amerykańskiej kukurydzy, zaawansowane w 27% (32%-średnia pięcioletnia). Dodatkowo ukraiński AgroConsult oszacował, że Ukraina zmniejszy do 16 mln ton eksport kukurydzy, co stanowi redukcję o 21% rok do roku.


Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!