Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Notowania zbóż. Znaczące wzrosty na rynku zbóż (26.06.2015)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Blisko 6% wzrost w piątek i 15% w skali tygodnia – o tyle wybiła się w górę amerykańska...

Blisko 6% wzrost w piątek i 15% w skali tygodnia – o tyle wybiła się w górę amerykańska pszenica notowana w Chicago. Unijny kontrakt na pszenicę, tylko w piątek podrożał o prawie 5% i 9% przez cały miniony tydzień.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Pogoda rozdaje karty

Ciągłe deszcze w pasie amerykańskich upraw, połączone z rozwijającą się suszą w Australii, Kanadzie, na wielu obszarach UE, przekładają się na niższą kondycję upraw i zagrażają, dobrym dotąd, prognozom tegorocznych zbiorów pszenicy na świecie. Obok niższej wydajności, szczególnie amerykańska pszenica ozima będzie gorszej jakości. W ubiegłym tygodniu pojawiło się na rynku sporo nowych prognoz, w których poszczególne ośrodki analityczne dokonywały cięcia swoich wcześniejszych krajowych i światowych szacunków zbiorów zbóż i rzepaku. Ośrodki analityczne przypominają, że mamy do czynienia z sezonem z silnym El-Nino.

Np. Rabobank informuje, że El-Nino zwykle przekłada się na spadek australijskiej produkcji pszenicy o 25%. W prawdzie Australia odpowiada tylko za 4% światowej produkcji pszenicy, to już udział w globalnym eksporcie sięga 12% i zdaniem banku spadek australijskiego eksportu może być krytycznym czynnikiem dla światowych cen.

Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) w ubiegłym tygodniu obniżyła prognozy światowej produkcji pszenicy w sezonie 2015/16 o 4 mln ton, do 711 mln ton. Prognoza zapasów końcowych zmniejszono także o 4 mln ton, do 196 mln ton.

Skokowe wzrosty notowań pszenicy, pociągnęły za sobą wyceny kontraktów na kukurydzę, w tym przypadku za część zwyżek odpowiedzialny jest także rekordowy przerób amerykańskiej kukurydzy na bioetanol – raport EIA z ubiegłego wtorku. Kukurydza (najbliższa seria) wzrosła w piątek w Chicago o 2,3% i 9% w skali tygodnia, a jej odpowiednik unijny podrożał w piątek w Paryżu o 2,7% i 7,3% w ciągu całego tygodnia.

Jak informuje Andrzej Bąk z e-WGT, w USA, dzisiaj (poniedziałek) publikowane będą tygodniowe dane o wysyłkach eksportowych oraz na temat kondycji i postępu upraw (po dziennej sesji w Chicago). Jeszcze ważniejsze raporty ukażą się we wtorek. USDA opublikuje wtedy kwartalny raport o stanie amerykańskich zapasów na dzień 1-czerwca oraz raport na temat areału zasiewów. Analogiczne raporty opublikuje we wtorek także Urząd Statystyczny Kanady. Pozytywne dane mogą zachęcić do realizacji zysków z po ubiegłotygodniowych silnych wzrostach.


Czytaj dalej na następnej stronie...


1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Pszczoły aż z 200 uli mogły zginąć - ku przestrodze
 • Pszczoły aż z 200 uli mogły zginąć - ku przestrodze

  Świadomość rolników jest coraz większa jak ważną rolę pełnią pszczoły. Tylko w tym roku z uwagi na brak pszczół w niektórych województwach były przewożone one z lubelskiego czy...
 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż
 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż

  Globalne zbiory zbóż z wykluczeniem ryżu w sezonie 2018/2019 mogą wynieść 2 089 mln ton, czyli o 1% więcej niż w poprzednim sezonie, ale o 1% mniej niż w rekordowym sezonie 2016/2017, kiedy...
 • Dlaczego drożeje paliwo?
 • Dlaczego drożeje paliwo?

  Polscy kierowcy są zaniepokojeni postępującym wzrostem cen benzyny i oleju napędowego na stacjach paliwowych. W mediach pojawiają się błędne spekulacje, że przyczyną może być nowy „podatek...
 • Samorząd wnioskuje o poprawę opłacalności upraw ekologicznych zbóż
 • Samorząd wnioskuje o poprawę opłacalności upraw ekologicznych zbóż

  W ramach PROW 2014-2020 znajduje się m.in. działanie „Rolnictwo ekologiczne", którego celem jest wspieranie dobrowolnych zobowiązań rolników, którzy podejmują się utrzymać lub przejść na...
 • Wzrost cen środków produkcji dla rolnictwa
 • Wzrost cen środków produkcji dla rolnictwa

  W styczniu 2018 r. pod wpływem zwiększonego zapotrzebowania na podstawowe środki produkcji oraz rosnących cen surowców energetycznych w handlu globalnym, ceny na krajowym rynku wyraźnie wzrosły.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl