| Autor: mikolaj

Notowania zbóż. Znaczące wzrosty na rynku zbóż (26.06.2015)

Blisko 6% wzrost w piątek i 15% w skali tygodnia – o tyle wybiła się w górę amerykańska pszenica notowana w Chicago. Unijny kontrakt na pszenicę, tylko w piątek podrożał o prawie 5% i 9% przez cały miniony tydzień.

Notowania zbóż. Znaczące wzrosty na rynku zbóż (26.06.2015)

Pogoda rozdaje karty

Ciągłe deszcze w pasie amerykańskich upraw, połączone z rozwijającą się suszą w Australii, Kanadzie, na wielu obszarach UE, przekładają się na niższą kondycję upraw i zagrażają, dobrym dotąd, prognozom tegorocznych zbiorów pszenicy na świecie. Obok niższej wydajności, szczególnie amerykańska pszenica ozima będzie gorszej jakości. W ubiegłym tygodniu pojawiło się na rynku sporo nowych prognoz, w których poszczególne ośrodki analityczne dokonywały cięcia swoich wcześniejszych krajowych i światowych szacunków zbiorów zbóż i rzepaku. Ośrodki analityczne przypominają, że mamy do czynienia z sezonem z silnym El-Nino.

Np. Rabobank informuje, że El-Nino zwykle przekłada się na spadek australijskiej produkcji pszenicy o 25%. W prawdzie Australia odpowiada tylko za 4% światowej produkcji pszenicy, to już udział w globalnym eksporcie sięga 12% i zdaniem banku spadek australijskiego eksportu może być krytycznym czynnikiem dla światowych cen.

Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) w ubiegłym tygodniu obniżyła prognozy światowej produkcji pszenicy w sezonie 2015/16 o 4 mln ton, do 711 mln ton. Prognoza zapasów końcowych zmniejszono także o 4 mln ton, do 196 mln ton.

Skokowe wzrosty notowań pszenicy, pociągnęły za sobą wyceny kontraktów na kukurydzę, w tym przypadku za część zwyżek odpowiedzialny jest także rekordowy przerób amerykańskiej kukurydzy na bioetanol – raport EIA z ubiegłego wtorku. Kukurydza (najbliższa seria) wzrosła w piątek w Chicago o 2,3% i 9% w skali tygodnia, a jej odpowiednik unijny podrożał w piątek w Paryżu o 2,7% i 7,3% w ciągu całego tygodnia.

Jak informuje Andrzej Bąk z e-WGT, w USA, dzisiaj (poniedziałek) publikowane będą tygodniowe dane o wysyłkach eksportowych oraz na temat kondycji i postępu upraw (po dziennej sesji w Chicago). Jeszcze ważniejsze raporty ukażą się we wtorek. USDA opublikuje wtedy kwartalny raport o stanie amerykańskich zapasów na dzień 1-czerwca oraz raport na temat areału zasiewów. Analogiczne raporty opublikuje we wtorek także Urząd Statystyczny Kanady. Pozytywne dane mogą zachęcić do realizacji zysków z po ubiegłotygodniowych silnych wzrostach.


Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!