| Autor: mikolaj

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż. Susza spowodowała wzrost cen pszenicy

W tym tygodniu notowania zbóż na paryskiej giełdzie (Euronext) wzrastały. Ceny pszenicy w kontrakcie grudniowym umocniły się w skali tygodnia o 3,4% do 172,8 EUR/tonę, a kukurydzy w kontrakcie listopadowym o 0,5% do 163,3 EUR/tonę.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż. Susza spowodowała wzrost cen pszenicy

Notowania zbóż na Euronext

Według ekspertów FAMMU/FAPA, ostatnie wzrosty cen mogły być związane z pojawiającymi się doniesieniami o suszy na Ukrainie i w Rosji, która to może mieć negatywny wpływ na uprawy zbóż ozimych. Także epizody mrozu w Australii najprawdopodobniej spowodują pewien – aczkolwiek stosunkowo niewielki – spadek plonowania pszenicy. Generalnie jednak nic nie wskazuje na to, aby obie te informacje miały większe znaczenie dla bilansu zbóż w sezonie 2015/16.

Warto odnotować, że pod koniec tygodnia Rosja obniżyła cła w eksporcie pszenicy. Nowa formuła ich kalkulacji powinna spowodować wzrost eksportu, zwłaszcza przy utrzymującej się słabości rubla. Według oficjalnych zapowiedzi, jeśli potwierdzą się zapowiadane zbiory w wysokości 101 – 102 mln ton, to potencjalny eksport zbóż z Rosji może osiągnąć nawet 30 mln ton.

Notowania zbóż na CBoT

Wzrosty notowań widoczne były także na amerykańskich giełdach. Umocniły się zwłaszcza notowania pszenicy na CBoT. Tutaj pszenica w najbliższym kontrakcie podrożała o 3,3% do 182,7 USD/tonę, a kukurydza o 0,5% do 150,2 USD/tonę. O ile jednak zwyżki widoczne są w skali tygodniowej, to ostatnie ruchy cen (z końca tygodnia) w kontraktach terminowych były zniżkowe. Czynnikami, które mogły to spowodować były przede wszystkim nie najlepsze wyniki w amerykańskim eksporcie (mocny dolar) oraz zapowiadane zmiany w mechanizmie naliczania ceł w eksporcie rosyjskiej pszenicy.

W ostatnim monitorowanym tygodniu zakontraktowano zaledwie 282,8 tys. ton amerykańskiej pszenicy na eksport, tj. o 20% mniej niż w ubiegłym tygodniu i znacznie poniżej oczekiwań analityków mieszczących się w przedziale od 275 tys. ton do 450 tys. ton. Podobnie słabo sprzedawała się kukurydza – 426,3 tys. ton, tj. o 20% mniej niż tydzień wcześniej i poniżej prognoz analityków wynoszących 550 tys. ton – 750 tys. ton.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!