| Autor: redakcja1

Silne wzrosty cen zbóż za oceanem 19.06.2012

Choć w poniedziałkowy poranek reakcja na wyniki wyborów w Grecji była bardzo pozytywna, to ogólnie panująca euforia nie trwała zbyt długo.

Silne wzrosty cen zbóż za oceanem 19.06.2012
Na rynki ponownie powróciły obawy o kolejne południowe kraje strefy euro (w tym Hiszpanię), co odzwierciedlało się zdecydowaną wyprzedażą głównej pary walutowej. Umacniający się dolar w stosunku do euro powinien sprzyjać raczej spadkom notowań surowców i towarów, zboża zachowywały się jednak zupełnie inaczej.
 
Kontrakty na towary rolne na światowych giełdach towarowych zamknęły pierwszą w tygodniu sesję znacznymi zwyżkami. Największe wzrosty dotyczyły pszenicy i kukurydzy zza oceanu, które po piątkowych silnych spadkach zmieniły kierunek notowań i w najbliższych kontraktach poszybowały w górę o blisko 3,5%. Jeszcze większe zmiany cen obserwować można także było w przypadku zbóż w Chicago na dalsze terminy dostawy.
 
Nieco stabilniej, choć również pod dyktando kupujących, zachowywały się podczas poniedziałkowej sesji towary rolne na rynku europejskim. Listopadowy kontrakt na pszenicę został wyceniony o 1,8% wyżej niż w piątek, a paryska kukurydza z dostawą w sierpniu zanotowała w tym czasie 0,6% wzrost.
 
Ceny zbóż na giełdach mocno uzależnione są od sytuacji pogodowej na świecie. Wczorajsza zwyżka notowań była rezultatem informacji o wysokich temperaturach i zagrożeniu suszom w wielu stanach USA. W miniony weekend, mimo sporadycznych opadów deszczu w pasie zasiewów kukurydzy, warunki atmosferyczne wciąż nie są korzystne dla amerykańskich upraw. Podobna sytuacja ma miejsce w basenie Morza Czarnego – w ostatnich dniach odnotowano nieliczne opady, jednak nie są one wystarczające, by przeciwdziałać intensywnym upałom.


Notowania z poniedziałku (18-06-2012)

Giełda CBOT w Chicago:

Kukurydza. Kontrakt lipcowy na kukurydzę zyskał w poniedziałek prawie 3,5%, wobec czego tona tego towaru kosztowała ok. 236 dolarów.

Pszenica. Notowania lipcowego kontraktu na pszenicę poszybowały w górę o 3,4% i wyniosły na zamknięciu poniedziałkowej sesji 231,7 dolarów/tonę.
 
Giełda MATIF w Paryżu:

Kukurydza.  Kontrakt z dostawą w sierpniu zyskał w poniedziałek 0,6% (1,25 euro), dochodząc na koniec dnia do poziomu 209 eur/t.

Pszenica. Listopadowy kontrakt zakończył wczorajszą sesję na poziomie o 1,8% wyższym od piątkowego zamknięcia. Za tonę tego towaru trzeba było zapłacić 207,5 euro i było to o 3,75 euro więcej niż w piątek.
 
Notowania złotego z godziny 10:15 (wtorek – 19.06.2012):

EUR/PLN = 4,27 wobec 4,26 w poniedziałek rano;
USD/PLN = 3,40 wobec 3,36 w poniedziałek rano;
CHF/PLN = 3,55 wobec 3,55 w poniedziałek rano.

Raport przygotowała Marta Juszczyk - WGT S.A.
 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!