Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż. Odbicie cen pszenicy, kukurydza bez większych zmian (11-15.05.2015)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Bieżący tydzień przyniósł „odreagowanie” notowań pszenicy w kontraktach terminowych, po...

Bieżący tydzień przyniósł „odreagowanie” notowań pszenicy w kontraktach terminowych, po zeszłotygodniowych spadkach. Jak podaje FAMMU/FAPA notowania pszenicy na Euronext w kontrakcie wrześniowym pod koniec tygodnia wynosiły 176 EUR/t, a na CBoT – 182,4 USD/t.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Notowania zbóż

Ostatnie wzrosty cen pszenicy są tłumaczone pojawiającymi się niepokojami co do wystąpienia ewentualnej suszy w Rosji i na Ukrainie. Jednak majowe prognozy produkcji zbożowej, w tym również pszenicy podane przez USDA dla obu tych krajów są dobre. Trudno zatem na tym etapie ocenić na ile obawy te są uzasadnione. Zwyżki mogły być też związane z zapowiedziami sztormowej aury w USA i ewentualnego zagrożenia dla upraw ozimych, a także z działaniami funduszy inwestycyjnych.

 

Tempo unijnego eksportu pszenicy nieco przyspieszyło. W tym tygodniu KE wydała licencje na wysyłkę 477 tys. ton ziarna tego gatunku. W sumie dotychczasowy wywóz pszenicy miękkiej z UE w sezonie 2014/2015 osiągnął 28,4 mln ton w odniesieniu do 25,7 mln ton w tym samym czasie poprzedniego sezonu. Dobrze sprzedaje się także unijny jęczmień. W omawianym tygodniu KE zezwoliła na eksport 237 tys. ton ziarna tego gatunku, co podwyższyło skumulowaną wysyłkę do 8,013 mln ton w stosunku do 5,3 mln ton w analogicznym okresie sezon wcześniej. Wywozowi zbóż w UE nadal sprzyja relatywnie słabe euro.

 

Niemniej jednak, pod koniec tygodnia pojawiła się ważna informacja dla rynku pszenicy dotycząca zawieszenia obowiązywania ceł w eksporcie tego gatunku z Rosji. Decyzja obowiązuje od 15 maja br. do 1 lipca br., kiedy to ma zostać przedstawiony nowy system ceł.

 

Bez większych zmian pozostawały z kolei notowania giełdowe kukurydzy. W ostatnim tygodniu notowania tego gatunku w najbliższym kontrakcie na Euronext zmalały o 0,2% do 155 EUR/t, a na CBoT zwiększyły się o 0,9% do 142,1 USD/t.
 

Notowania zbóż
 

W USA rozprzestrzenia się ptasia grypa. W tym tygodniu kolejny stan – Nebraska – ogłosił stan wyjątkowy. Wcześniej zdecydowały się na ten krok Iowa, Minnesota i Wisconsin. Spadek pogłowia drobiu może przekładać się na niższe zużycie paszowe kukurydzy i soi na wewnętrznym rynku. Wyniki amerykańskiego wywozu w ostatnim monitorowanym tygodniu dla kukurydzy i soi są gorsze niż przed tygodniem.


Czytaj dalej na następnej stronie...


1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl