| Autor: redakcja1

Tydzień na giełdowym rynku zbóż - 09-07-2012

Po fali potężnych wzrostów, piątek przyniósł spore spadki notowań giełdowych zbóż, ponieważ duża część inwestorów finansowych postanowiła zamknąć długie pozycje i zrealizować zyski przed weekendem. Spadkom sprzyjało silne umocnienie dolara, który przez cały ubiegły tydzień zyskiwał do euro, wymuszając przeceny na rynkach surowcowych (ropa, metale).

Tydzień na giełdowym rynku zbóż - 09-07-2012
Mimo 3-4% spadków cen zbóż na CBoT w piątek wzrosty tygodniowe okazały się i tak bardzo duże i wyniosły dla najbliższych kontraktów odpowiednio 10,5% - kukurydza i 7,1% - pszenica. Na Matif ceny podążały w ubiegłym tygodniu w ślad za giełdą w Chicago, jednak piątkowa korekta w dół była tylko lekko zauważalna – dużą rolę odgrywa w tym przypadku najsłabsze od dwóch lat euro w stosunku do dolara. W tym tygodniu uwaga inwestorów nadal skupiona jest na pogarszającej się sytuacji upraw w USA i w Basenie Morza Czarnego. W środę opublikowany będzie lipcowy raport USDA, który pokaże najnowsze prognozy zbiorów, które uwzględniać będą aktualną kondycję upraw.
 
Tygodniowe zmiany notowań (kontrakt najbliższy, pszenica Matif - kontrakt na listopad):

Kukurydza Matif: +6,0%
Pszenica Matif : +6,7%

Kukurydza CBoT: +10,5%
Pszenica CBoT: +7,1%


 
Notowania z piątku (6-07-2012):
 
Giełda CBOT w Chicago

Kukurydza. Kontrakt lipcowy na kukurydzę podczas piątkowej sesji stracił na wartości 3,2% obniżając notowania do poziomu 292,6 dolarów/tonę.

Pszenica. Pszenica z tym samym terminem dostawy zamknęła tydzień ceną o 3,8% niższą niż poprzedniego dnia i kosztowała 290,9 dolarów/tonę.
 
Giełda MATIF w Paryżu:

Kukurydza. Kontrakt na kukurydzę z dostawą w sierpniu zakończył piątkową sesję 0,2% spadkiem ceny. Za tonę tego towaru kupujący musieli zapłacić na zamknięciu sesji 230 euro.


 
Pszenica. Podczas ostatniej w tygodniu sesji listopadowy kontrakt na pszenicę stracił 0,7% i zamknął dzień na poziomie 242 eur/t.
 
Notowania złotego z godziny 10:05 (poniedziałek – 9.07.2012):
 
EUR/PLN = 4,24 w porównaniu do 4,21 w piątek rano;
USD/PLN = 3,45 w porównaniu do 3,40 w piątek rano;
CHF/PLN = 3,53 w porównaniu do 3,50 w piątek rano.
 
Raport przygotował Andrzej Bąk - WGT S.A.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!