| Autor: redakcja1

Tydzień pod znakiem wzrostów cen zbóż 11.06.2012

Kontrakty na towary rolne na światowych giełdach towarowych zamknęły miniony tydzień zwyżkami notowań.

Tydzień pod znakiem wzrostów cen zbóż 11.06.2012
Największe wzrosty w omawianym okresie dotyczyły zbóż zza oceanu, gdzie pogarszające się warunki atmosferyczne (wysokie temperatury i brak opadów), a także rosnący w siłę EUR/USD wspierały ruchy cen w górę - tylko w środę i czwartek amerykańskie zboża zyskały ok. 5%. W skali tygodnia lipcowa kukurydza na giełdzie w Chicago zyskała niemal 9%, a najbliższy kontrakt na pszenicę ok. 3%.

Znacznie stabilniej zachowywały się towary na rynku europejskim. Paryska kukurydza z dostawą w sierpniu zanotowała niewielką 0,4% podwyżkę i zamknęła tydzień na poziomie 210,5 euro/t. Analogiczny wzrost zanotował listopadowy kontrakt na pszenicę, który w piątek został wyceniony na niecałe 210 euro/t. Mimo ostatnich opadów deszczu, które nieco łagodzą obawy o kondycję upraw zbożowych na terenach Unii, ceny nadal kształtują się na wysokich poziomach, głównie ze względu na pogorszenie aury pogodowej w Stanach Zjednoczonych, Argentynie, Rosji i Chinach.


Tygodniowe zmiany notowań (kontrakt najbliższy, pszenica Matif-kontrakt na listopad):

Kukurydza Matif: +0,4%
Pszenica Matif : +0,4%

Kukurydza CBoT: +8,5%
Pszenica CBoT: +2,9%

Notowania z piątku (08-06-2012)

Giełda CBOT w Chicago:

Kukurydza. Kontrakt lipcowy na kukurydzę zyskał w piątek 0,7%, wobec czego tona tego towaru kosztowała 235,43 dolarów.

Pszenica. Notowania lipcowego kontraktu na pszenicę poszybowały w dół o 1,8%, co doprowadziło cenę ziarna do poziomu 231,7 dolarów/tonę.

 
Giełda MATIF w Paryżu:

Kukurydza. Podczas piątkowej sesji kontrakt z dostawą w sierpniu stracił 0,1%. Paryska kukurydza potaniała o 0,25 euro, dochodząc na koniec dnia do poziomu 210,5 eur/t.

Pszenica. Listopadowy kontrakt na kukurydzę zakończył piątkową sesję na poziomie z poprzedniego dnia, a za tonę tego towaru trzeba było zapłacić 209,5 euro.

 
Notowania złotego z godziny 10:00 (poniedziałek – 11.06.2012):

EUR/PLN = 4,28,
USD/PLN = 3,39,
CHF/PLN = 3,56.

Raport przygotowała Marta Juszczyk- WGT S.A.

 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!