| Autor: redakcja1

Tydzień pod znakiem wzrostów cen zbóż - 25.06.2012

Kontrakty na towary rolne na światowych giełdach zamknęły piątkową sesję zwyżkami notowań. Wzrostom obserwowanym tego dnia w przypadku większości towarów nie przeszkodził nawet umacniający się w stosunku do euro dolar. W poniedziałek kurs głównej pary walutowej wyraźnie zniżkuje, a paradoksalnie towary utrzymują w poniedziałek swoje notowania na plusach. Na rynku pojawiają się spekulacje, że bank centralny Chin może wkrótce obniżyć stopę rezerw obowiązkowych banków, aby stymulować wzrost gospodarczy i poprawić płynność na na rynku finansowym.

Tydzień pod znakiem wzrostów cen zbóż - 25.06.2012
Największe ruchy cen spośród zbóż zanotowała na zamknięciu tygodnia pszenica, w przypadku której notowania wspierały pogarszające się warunki pogodowe dla upraw w USA i Rosji. Zwyżki przeniosły się również na giełdę Matif w Paryżu. W zachodniej Europie mimo opadów deszczu, które nieco łagodzą obawy o kondycję upraw zbożowych na terenach Unii, zwiększa się ryzyko dla upraw pszenicy we Francji, gdzie wkrótce rozpoczną się zbiory pszenicy. Ceny kukurydzy na światowych giełdach, mimo niepokojących doniesień o nasilającej się suszy w pasie amerykańskich zasiewów, były w omawianym tygodniu bardziej stabilne.
Na CBOT najbliższy kontrakt na pszenicę zyskał w piątek 1,75%, a w skali całego tygodnia aż 10,5%. Mniejsze ruchy cen dotyczyły analogicznego kontraktu na kukurydzę, który w piątek podrożał o niespełna 0,8%, a tygodniu 2%.

Towary rolne na rynku europejskim również zamknęły tydzień na plusach. Podobnie jak w Chicago, prym na paryskim parkiecie wiodła pszenica. Kontrakt z dostawą w listopadzie zyskał w piątek 1,1%, co w stosunku do poprzedniego tygodnia oznaczało wzrost o 6,3%. Kukurydza w kontrakcie sierpniowym zyskała natomiast na Matif ok. 2,5%.


Tygodniowe zmiany notowań (kontrakt najbliższy, pszenica Matif-kontrakt na listopad):

Kukurydza Matif: +2,5%
Pszenica Matif : +6,3%

Kukurydza CBoT: +2%
Pszenica CBoT: +10,5%

 
Notowania z piątku (22-06-2012)

Giełda CBOT w Chicago:

Kukurydza. Kontrakt lipcowy na kukurydzę zyskał w piątek 0,8%, wobec czego tona tego towaru kosztowała 232,7 dolarów.

Pszenica. Notowania lipcowego kontraktu na pszenicę poszybowały w górę o 1,8%, co doprowadziło cenę ziarna do poziomu 247,5 dolarów/tonę.
 
Giełda MATIF w Paryżu:

Kukurydza. Podczas piątkowej sesji kontrakt z dostawą w sierpniu podrożał o 0,5%. Paryska kukurydza podwyższyła swoją wartość 0,5 euro, dochodząc na koniec dnia do poziomu 213 eur/t.

Pszenica. Listopadowy kontrakt zakończył ostatnią w tygodniu sesję na poziomie o 1,1% wyższym niż poprzedniego dnia, a za tonę tego towaru trzeba było zapłacić 216,5 euro.
 
Notowania złotego z godziny 10:30 (poniedziałek – 25.06.2012):

EUR/PLN = 4,26 w porównaniu do 4,29 w piątek rano,
USD/PLN = 3,40 w porównaniu do 3,42 w piątek rano,
CHF/PLN = 3,54 w porównaniu do 3,57 w piątek rano.

Raport przygotowała Marta Juszczyk- WGT S.A.

 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!