| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Wzrostowo na rynku oleistych,spadki w obrębie pszenicy

Na międzynarodowym rynku pszenicy panuje ostra konkurencja, w wyniku której oferty amerykańskie i ostatnio także unijne często przegrywają z dostawcami z Basenu Morza Czarnego. Tym czasem, mimo niekorzystnej pogody, w południowych stanach USA trwają zbiory pszenicy ozimej, a zapowiadana poprawa pogody powinna wpłynąć na nadrabianie zaległości. I mimo, że deszcze pogorszyły jakość ziarna, to jednak jego podaż z dnia na dzień się zwiększa, wpływając na sezonowy spadek cen.

Notowania zbóż i oleistych. Wzrostowo na rynku oleistych,spadki w obrębie pszenicy

Notowania pszenicy i kukurydzy

Piątkowa sesja zamknęła się dla pszenicy na minimalnym plusie, po obu stronach Atlantyku. Jednak w skali tygodnia notowania futures na pszenicę spadały w Chicago i na Matif. Najbliższy kontrakt notowany w Chicago osłabił się w tym czasie o 3% (-5,6usd/t), a analogiczny kontrakt na unijną pszenicę potaniał o 1% (-1,75 eur/t).

Organizacja „Plains Grains” z Oklahomy szacuje zaawansowanie zbiorów pszenicy ozimej HRW, na 49% w Teksasie, na 41% w Oklahomie i tylko w 3% w Kansas.

Informa opublikowała w piątek prognozę areału pszenicy ozimej w USA, na poziomie 56,2 mln akrów, w porównaniu z czerwcową prognozą USDA – 55,4 mln akrów.

Jak podaje Andrzej Bąk z e-WGT, amerykański kontrakt (z realizacją w lipcu), zamknął piątek w Chicago stratą o 1,3%, a cały tydzień na poziomie neutralnym. Na Matif, najbliższa seria unijnej kukurydzy potaniała w piątek 0,25 eur/t i 1,5 eur/t (-0,9%) w ciągu całego tygodnia.

Informa podniosła swoje szacunki zasiewów amerykańskiej kukurydzy (także pszenicy jarej) o 40 tys. akrów do 88,78 mln akrów. Jest to jednak poniżej 89,2 mln akrów prognozowanych przez USDA. W USA zasiewy kukurydzy i pszenicy jarej następują wcześniej niż soi i przypadły w okresie korzystnej pogody.

Z piątkowego raportu CFTC wynika, że fundusze hedgingowe, w tygodniu kończącym się w ubiegły wtorek (16-06-2015), sprzedawały (na CBoT) kontrakty na kukurydzę i pszenicę - zwiększając swoją pozycję krótką netto i jednocześnie kupowały kontrakty na soję - skracając swoją pozycję krótką netto w tym kontrakcie.


Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!