| Autor: mikolaj

Wzrosty na giełdowym rynku zbóż i oleistych (25.01.2016)

Redukcja krótkich pozycji przez inwestorów spekulacyjnych, doprowadziła do sporego odbicia w górę na unijnym i amerykańskim rynku pszenicy. Przyczyniła się do tego niepewność związana z polityką eksportową Rosji.

Wzrosty na giełdowym rynku zbóż i oleistych (25.01.2016)

Notowania zbóż i oleistych

W Chicago fundusze hedgingowe były nabywcami netto 4 tys. kontraktów na pszenicę i 5 tys. na soję, ale neutralne na kukurydzy. Na rynkach surowcowych, po bardzo silnym wybiciu w końcówce tygodnia, ropa straciła w poniedziałek ponad 5% i traci nadal dzisiaj. Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, rynki akcji podążały wczoraj śladem taniejącej ropy, wyjątkiem były parkiety w Azji. Dzisiaj giełdy azjatyckie dołączyły do trendu spadkowego, a przewodzą im indeksy chińskie. Shanghai Composite stracił dzisiaj ponad 6%, notując swoje nowe minima. Spore spadki widoczne są dzisiaj na początku notowań na europejskich parkietach. Także, notowane całą dobę, kontrakty futures na amerykańskie indeksy akcji tanieją teraz o 0,7-0,9%. We wtorek, w Chicago (sesja nocna) zboża i soja tracą w zakresie 0,5-0,7% (najbliższe serie).

USA - tygodniowe wysyłki eksportowe:

Poniedziałkowe dane USDA wykazały, że 599.765 tys. t amerykańskiej kukurydzy wywieziono na eksport w ciągu tygodnia kończącego się w ostatni czwartek. Był to niewielki wzrost (3%) w porównaniu z tygodniem poprzednim, ale 34% mniej niż rok temu (w analogicznym tygodniu). Załadunki eksportowe kukurydzy (od początku sezonu) pozostają o 21,5% w tyle za poprzednim sezonem.

Eksport (wywóz) pszenicy amerykańskiej był w ostatnim tygodniu bardzo słaby. Dane USDA pokazały, że tylko 187,903 tys. ton  zostało wysłane na eksport, oznacza to spadek o 45% tydzień do tygodnia i (-41%) rok do roku.  Tempo eksportu pszenicy z USA jest teraz o 11% wolniejsze niż przed rokiem.

Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!