| Autor: redakcja1

Długowieczne drzewo o wielu prozdrowotnych właściwościach

Króluje na przełomie czerwca i lipca. Jej kwiatki - koloru żółtawo-białego, o niezwykle słodkim zapachu, wabią rój pszczół. Często spotykana przy domostwach; zdobi obejścia, ogrody, parki. Rośnie w całej Polsce, a z jej kwiatów i liści można przygotować pyszne i zdrowe napary - dobre na przeziębienie. Czy już wiadomo, jakie to drzewo? TAK, tak – to lipa! Długowieczne drzewo o wielu prozdrowotnych właściwościach.

Długowieczne drzewo o wielu prozdrowotnych właściwościach
ŚWIĘTA TOWARZYSZKA - od kołyski do krzyża
 
W dawnych czasach lipę uważano za święte drzewo słowiańskie. Wierzono, że drzewo to chroni przed piorunami, a dotknięcie pnia uzdrawia. Sadzono ją przy kościołach, chatach, nad drogami. Rolnicy mogli pod nią odpocząć w przerwie, podczas polowych prac. Z pachnących kwiatów wytwarzano lekarstwa i napój do picia - a młode, rozgniecione gałązki goiły rany i usuwały zapalenia. Z lipowego drewna wyrabiano domowe sprzęty, sanki, kołyski, posągi i grobowe krzyże. Suche, lipowe liście rolnicy wykorzystywali jako podściółkę dla dobytku, a świeże służyły za karmę dla zwierząt.
 
LIPA – niezwykłe właściwości
 
Obecnie najczęściej można spotkać dwie odmiany lipy: drobnolistną oraz szerokolistną, której kwiatostany służą do produkcji leczniczych syropów i naparów. Jej miękkie drewno wykorzystywane jest w produkcji wyrobów muzycznych, w tokarstwie i rzeźbiarstwie.
 
Lipa to prawdziwa skarbnica witamin z grupy C i PP, soli mineralnych. W jej kwiatach znajdują się m.in. fitosterole, flawonoidy, garbniki, śluzy, sole mineralne, kwasy organiczne. Dzięki temu składowi wykazuje dobroczynne właściwości. Przede wszystkim herbatka z kwiatostanów jest lekarstwem na przeziębienie. Chroni organizm przed wirusami często atakującymi w okresie jesienno-zimowym. Witamina C zawarta w naparze, wspiera układ immunologiczny, usuwa wolne rodniki, gdyż jest naturalnie silnym antyoksydantami, wspomaga walkę z drobnoustrojami. Chroni przed alergiami i chorobami układu oddechowego, pomaga również zwalczyć uporczywy, nocny kaszel i ma właściwości napotne. Napary z lipy działają moczopędne oraz lekko rozkurczowo. Pomaga w zaburzeniach trawiennych i metabolicznych. Przynosi ukojenie w stanach napięcia nerwowego, przewlekłego stresu czy napadach lęku.
 
Bardzo korzystne działanie wykazują kąpiele z dodatkiem suszonych liści lub kwiatów, gdyż łagodzą stany zapalne skóry, podrażnienia i co ważne wygładzają skórę. Natomiast lipowa płukanka włosów sprawi, że zniszczone i przesuszone włosy zostaną odżywione.
 
Mimo, iż nie ma konkretnych badań potwierdzających działania niepożądane naparów z lipy to uważa się, iż kobiety w ciąży oraz karmiące piersią nie powinny nadużywać tego napoju.
 
Kwiaty oraz liście lipy można samodzielnie zbierać z drzew oddalonych od dróg, tak aby nie zawierały szkodliwych związków dla zdrowia, a następnie suszyć. Można także zaopatrzyć się w nie w sklepach zielarskich.
 
Miododajne drzewo

Lipa oprócz tego, że jest piękna i użyteczna to jest niezwykle ceniona przez pszczelarzy i smakoszy miodu. Miód lipowy uznawany jest za najbardziej wartościowy dla ludzkiego organizmu i najsmaczniejszy.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!