Europejski Dzień Młodego Rolnika

Podczas tegorocznych targów Polagra Premiery miał miejsce III Europejski Dzień Młodego Rolnika. Wydarzenie to zgromadziło tłumy młodych rolników nie tylko z Polski, ale też bardzo licznie przybyłych z zagranicy. Między innymi z Francji, Niemiec, Ukrainy, Litwy i Węgier. Uczestnikami byli przede wszystkim młodzi rolnicy i przedsiębiorcy rolni oraz uczniowie szkół rolniczych, studenci. Przedsięwzięcie to już po raz trzeci z powodzeniem zostało zorganizowane przez Związek Młodzieży Wiejskiej w Wielkopolsce, Wielkopolską Izbę Rolniczą oraz Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Europejski Dzień Młodego Rolnika

Wśród przybyłych gości byli m.in.: Andrzej Butra Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krzysztof Grabowski członek Zarządu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Laurent Frantz Wiceprezes Europejskiej Rady Młodych Rolników (CEJA), Ireneusz Kozecki dyrektor Wielkopolskiej izby Rolniczej w Poznaniu.
 

III Europejski Dzień Młodego Rolnika poświęcony był w szczególności Wspólnej Polityce Rolnej po 2013 roku. Dyskutowano przede wszystkim o zmianach w systemie płatności bezpośrednich i propozycjach Komisji Europejskiej; analizowano gospodarcze, środowiskowe i spójnościowe instrumenty nowej WPR.
 

Podczas seminarium przedstawione zostało również działanie 111 "Szkolenia zawodowe dla zatrudnionych w rolnictwie i leśnictwie". Omówiono jego podstawę prawną, cele, warunki oraz kryteria wyboru beneficjentów. Wszyscy mieli okazję do zapoznania się z pojęciem ryzyka w rolnictwie, systemami zarządzania ryzykiem oraz rodzajami ubezpieczeń obowiązkowych i dobrowolnych, a także z rolą i zadaniami Funduszu Składkowego.
 

Spotkanie było doskonałą okazją przede wszystkim do dyskusji, a także poszerzenia wiedzy nt. Wspólnej Polityki Rolnej; wymiany doświadczeń między młodymi rolnikami, lokalnymi liderami a ekspertami z dziedziny rolnictwa; wymiany dobrych praktyk; pokazów sprzętu rolniczego oraz prezentacji instytucji partnerskich, jak Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, czy Wielkopolska Izba Rolnicza. Wielokrotnie młodzi dyskutanci podkreślali, że reforma WPR powinna być reformą, dzięki której WPR stanie się sprawiedliwa, jej procedury jasne i proste co pozwoli być otwartym na potrzeby rynku.
 

Punktem kulminacyjnym konferencji było rozstrzygnięcie konkursu Innowacyjny Młody Rolnik 2012. Konkurs ten kierowany jest do młodych rolników w wieku do 40. roku życia, którzy korzystając z funduszy europejskich zrealizowali w swoim gospodarstwie inwestycje poprawiające konkurencyjność. Laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody pieniężne oraz listy gratulacyjne.
 

Oto lista leureatów konkursu:
 

INNOWACYJNY MŁODY ROLNIK 2012 - kraj:
Miejsce 1. Paweł Szakiewicz, lat 25, z miejscowości Szyleny Kolonia w woj. warmińsko mazurskim.
Miejsce 2. Sylwester Jaszczołt, 39 lat, z miejscowości Jaszczolty w woj. podlaskim.
Miejsce 3. Mateusz Gąd, 27 lat, z miejscowości Jezierzyce Koscielne w woj. wielkopolskim.
Przyznane zostały także dwa wyróżnienia: Tomaszowi Obszańskiemu, z miejscowości Tarnogrod w woj. lubelskim, i Agacie Koniecznej, z miejscowości Krzekotowice w woj. wielkopolskim.
 

INNOWACYJNY MŁODY ROLNIK 2012 - Wielkopolska
Miejsce 1. Gospodarstwo Rolne Monika i Michał Nowakowie, Henrykowo, gmina Środa Wielkopolska, powiat średzki.
Miejsce 2. Andrzej Szlachetka, Komorze Przybysławskie, gmina Żerków, powiat jarociński.
Miejsce 3. Mariusz Głombicki, Borówiec, gmina Ostrowite, powiat słupecki.



Tagi:
źródło: