Jubileuszowa Gala Wielkopolskiej Izby Rolniczej

W środę 14 grudnia 2016r., dokładnie w kolejną rocznicę uchwalenia przez Sejm RP II kadencji ustawy o izbach rolniczych, Wielkopolska Izba Rolnicza świętowała Jubileusz 120 lat utworzenia i 20 lat reaktywacji samorządu rolniczego w Wielkopolsce. Uroczysta Gala wieńcząca rok jubileuszowych obchodów odbyła się w Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Jubileuszowa Gala Wielkopolskiej Izby Rolniczej



Gala była zwieńczeniem roku jubileuszowego obchodów 20-lecia działalności Wielkopolskiej Izby Rolniczej po jej reaktywacji w 1996 roku. Przez cały miniony rok odbywały się uroczystości subregionalne, różne konferencje, spotkania ze środowiskami rolniczymi, które nie tylko podsumowywały wydarzenia na przestrzeni 20 lat, ale także pozwalały dokładniej poznać działania, jakie Wielkopolska Izba Rolnicza podejmuje na rzecz rolnictwa i obszarów wiejskich.
 
Gospodarzami uroczystej Gali byli: honorowy Prezes WIR Józef Waligóra oraz Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski. Należy tutaj dodać, że Józef Waligóra był pierwszym Prezesem Poznańskiej, a później Wielkopolskiej Izby Rolniczej i zarazem Pierwszym Prezesem Krajowej Rady Izb Rolniczych. To Prezes Józef Waligóra tworzył samorząd rolniczy najpierw w Wielkopolsce, później w kraju. Wiele naszych działań zostało powielonych w innych województwach. Wszyscy spoglądali co robi Wielkopolska, a potem przenosili działania do swoich województw.
 
Prezes Piotr Walkowski w swym wystąpieniu przedstawił rys historyczny wielkopolskiego samorządu rolniczego od początków jego działania i idei powstania do dnia dzisiejszego. Prezes rozpoczął od przypomnienia jak 150 lat temu mieszkańcy Wielkopolski zaczęli tworzyć organizacje i samoorganizować się wobec postępującej germanizacji. W 1862 r. zawiązało się pierwsze Kółko Rolnicze w Sobótce, pow. ostrowski. Cztery lata później powstało kolejne Kółko w Dolsku, pow. śremski. Równolegle z Kółkami Rolniczymi powstawały Koła Włościanek – protoplaści dzisiejszych KGW. W odpowiedzi na inicjatywy chłopstwa, pod koniec XIX wieku właściciele ziemscy zaczęli zrzeszać się w izby rolnicze. Pierwszą powstałą na ziemiach polskich była zawiązana w 1895 roku na mocy prawodawstwa pruskiego Izba Rolnicza w Poznaniu. Prezes nakreślił historię izb, ich rozkwit po Powstaniu Wielkopolskim oraz wspomniał najważniejsze postacie związane z ówczesnymi izbami: hr. Aleksandra Szembeka, Adolfa Bnińskiego, Wacława Dykiera, prof. Tadeusza Konopińskiego, Wandę Niegolewską, Stanisława Mikołajczyka. Prężną działalność izb przerwała II wojna światowa, a później dekret Rady Ministrów z 1946 roku likwidujący izby rolnicze. Idea reaktywacji działalności izb rolniczych powróciła po 50-letnik okresie rządów PRL. Staraniem grupy entuzjastów, głównie z Wielkopolski, podjęto prace nad ustawą o powołaniu izb rolniczych, którą ostatecznie uchwalono 14 grudnia 1995 roku, a pierwsze wybory odbyły się w byłym województwie poznańskim 2 czerwca 1996 roku.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: