Stanowisko WIR w sprawie planów eksploatacji złóż węgla brunatnego na terenie gmin Krobia i Miejska Górka

Zapraszamy do zapoznania się ze stanowiskiem Wielkopolskiej Izby Rolniczej, które zostało opracowane na podstawie opinii i wniosków kierowanych do Izby przez członków samorządu rolniczego oraz mieszkańców zamieszkujących tereny planowanej eksploatacji złóż węgla brunatnego gmin Krobia i Miejska Górka.

Stanowisko WIR w sprawie planów eksploatacji złóż węgla brunatnego na terenie gmin Krobia i Miejska Górka
Wiele emocji wśród mieszkańców gmin Krobia (pow. gostyński) i Miejska Górka (pow. rawicki) wzbudziły wykonywane odwierty na polach rolników, mające na celu zbadanie złóż węgla brunatnego. Firma PAK Górnictwo Sp. z o.o. poszukuje nowych złóż węgla, bo te w rejonie Konina i Turku powoli się wyczerpują. Na terenie gmin Krobia i Miejska Górka już dawno stwierdzono pokłady węgla brunatnego. Obecnie trwa ocena ich zasobności, która z reguły poprzedza przemysłową eksploatację złóż.
 
Gdy do mieszkańców gmin Krobia i Miejska Górka dotarły informacje o planach budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego, zaczęli protestować, wyrażając przy tym swój stanowczy sprzeciw, zarówno jeśli chodzi o odwierty poszukiwawcze, jak i samą eksploatację złóż. Wielkopolska Izba Rolnicza, jako ustawowy samorząd rolniczy, od samego początku wspiera działania przeciw budowie kopalni, upatrując w tej inwestycji zagrożenie dla rolnictwa, środowiska, jak i społeczności tego regionu.
 
Niestety, mimo protestów rolników, odwierty na ich polach postępują, a kolejne pisma Głównego Geologa Kraju i W-ce Ministra Gospodarki podkreślają tezę, że eksploatacja surowców energetycznych leży interesie państwa (zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego), a złoża węgla kamiennego i brunatnego mają szczególne znaczenie dla polskiej energetyki, opierającej się na tych właśnie surowcach.
 
Jako samorząd rolniczy, reprezentujący interesy zrzeszonych w nim podmiotów, wnosimy o dogłębne rozważenie wszystkich argumentów "za" i "przeciw" planowanym inwestycjom kopalnianym na terenie gmin Krobia i Miejska Górka.

W naszej opinii górnictwo odkrywkowe węgla brunatnego niesie ze sobą ryzyko negatywnych skutków dla rolnictwa, środowiska, jak i społeczeństwa zamieszkującego te tereny. Szczególnej oceny zagrożeń i ryzyka należy dokonać dla następujących skutków tej inwestycji:

- powstanie leja depresji wskutek odwadniania odkrywki i obniżenie poziomu wód gruntowych na obszarach przyległych,
- odwodnienie użytków rolnych, wysychanie wód gruntowych, stawów, jezior i rzek w sąsiedztwie kopalni, co powoduje wyraźną zniżkę plonów na szerokim obszarze sąsiadującym z kopalnią,
- bezpowrotna degradacja olbrzymiego terenu i obszarów sąsiadujących z odkrywką,
- przekształcenia powierzchni i utrata dużego areału dobrej klasy ziem rolniczych,
- praktyczna likwidacja rolnictwa tego regionu, z dużym potencjałem, tradycjami i produkcyjnością,
- możliwość niekontrolowanych osuwisk ziemi – zagrożenie dla budynków sąsiadujących z osuwiskiem, zapadanie się dróg, torów kolejowych, straty w drzewostanie,
- dodatkowe zanieczyszczenie i zapylenie powietrza,
- przymusowe przesiedlenia lokalnej społeczności i dramaty z tym związane,
- realnie mało nowych miejsc pracy dla mieszkańców,
- grunty po kopalni trzeba rekultywować, a na nich można dopiero po upływie 30 lat stawiać zabudowę lekką, a po 50 latach cięższą.


Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: