Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
WIR ws. rekompensat dla rolników poszkodowanych w wyniku wprowadzenia embarga przez Rosję i Unię Celną

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej domaga się zdecydowanych kroków w rozwiązaniu problemów...

Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej domaga się zdecydowanych kroków w rozwiązaniu problemów ze zbytem owoców i warzyw dla polskich producentów. Problemy te szczególnie dotknęły rolników w Wielkopolsce - jednego z europejskich regionów-liderów w produkcji owoców i warzyw. WIR zauważa dużą opieszałość w podejmowaniu decyzji, która to z dnia na dzień zwiększa starty producentów.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Opóźnienia w przekazie informacji co do wykazu strat polskich rolników do Komisji Europejskiej, MRiRW i ARR przedłużają biurokratycznie bardzo mocno ten temat, a straty systematycznie rosną - czytamy w oświadczeniu Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Zdaniem WIR decyzja Komisji Europejskiej o przyznaniu 125 mln euro na zrekompensowanie strat wszystkim unijnym producentom owoców i warzyw nie zaspokoi potrzeb i nie wyrówna wszystkich strat ponoszonych przez producentów żywności. Suma ta stanowi około 15% wartości eksportu polskich produktów objętych embargiem i zaledwie 1% wielkości eksportu żywności i towarów rolnych UE do Rosji. Uważamy zatem, że kwota 125 mln euro jest wysoce niewystarczająca.

Zaniepokojenie WIR budzi także fakt, że Agencja Rynku Rolnego mająca realizować przyjmowanie wniosków, przy tak nielicznej liczbie pracowników, nie jest w stanie sprostać nowemu zadaniu, tj. przyjmowaniu, rozpatrywaniu i kontroli wniosków o wysokości strat poniesionych przez wnioskodawców. WIR wnosi o usprawnienie tej procedury, gdyż ten stan rzeczy spowoduje zablokowanie przyjmowania wniosków, jak i ich sprawne rozpatrzenie przez administrację rządową. W samej Wielkopolsce spodziewanych jest kilka tysięcy wniosków.

Aktualne działania Rządu RP nie spełniają oczekiwań wielkopolskich producentów owoców i warzyw. Podjęte działania nie rekompensują na bieżąco strat, które już idą w dziesiątki milionów złotych, a czas reakcji Rządu RP jest tutaj decydujący.

Uważamy, że silne ekonomiczne gospodarstwa mogą zostać doprowadzone poprzez taki stan rzeczy do wygaszenia produkcji, a nawet ich likwidacji. Szczególnie gospodarstwa, które skorzystały z kredytów nie będą miały szans na przetrwanie bez pomocy państwa.

WIR apeluje do Rządu RP o odwrotne uruchomienie pomocy krajowej. Wnioskujemy do Ministerstwa Finansów o zabezpieczenie środków na rekompensaty dla poszkodowanych producentów, poprzez wypracowanie z bankami systemu prolongat spłat kredytów przez rolników-producentów owoców i warzyw.

- Ufamy, że Rząd RP sprosta powstałej sytuacji i stworzy mechanizmy do ratowania polskiej produkcji owoców i warzyw, która jest powiązana z innymi działami gospodarki narodowej oraz ma swój znaczący udział w produkcie krajowym brutto. Jednocześnie deklarujemy swoją pomoc oraz wolę dalszego współdziałania z organami administracji rządowej w rozwiązywaniu problemów polskiego rolnictwa - podsumowuje Wielkopolska Izba Rolnicza.

Google+


źródło:

Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0
2014-08-26 14:45:57, napisał: Gość

Fajny film jest na TVAgro http://www.tvagro.pl/PL-H23/3/432/jak-bylo-na-roltechnice-2014.htmlPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Produkty mleczne, owoce i warzywa w szkole
 • Produkty mleczne, owoce i warzywa w szkole

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazał do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości środków finansowych przeznaczonych na...
 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż
 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż

  Globalne zbiory zbóż z wykluczeniem ryżu w sezonie 2018/2019 mogą wynieść 2 089 mln ton, czyli o 1% więcej niż w poprzednim sezonie, ale o 1% mniej niż w rekordowym sezonie 2016/2017, kiedy...
 • Bezpieczna pomoc przy zbiorach
 • Bezpieczna pomoc przy zbiorach

  18 maja br. wchodzi w życie ustawa o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw. Ustawa została podpisana przez Prezydenta RP 8 maja br. i opublikowana w...
 • Samorząd wnioskuje o poprawę opłacalności upraw ekologicznych zbóż
 • Samorząd wnioskuje o poprawę opłacalności upraw ekologicznych zbóż

  W ramach PROW 2014-2020 znajduje się m.in. działanie „Rolnictwo ekologiczne", którego celem jest wspieranie dobrowolnych zobowiązań rolników, którzy podejmują się utrzymać lub przejść na...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl