| Autor: redakcja3

WIR ws. rekompensat dla rolników poszkodowanych w wyniku wprowadzenia embarga przez Rosję i Unię Celną

Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej domaga się zdecydowanych kroków w rozwiązaniu problemów ze zbytem owoców i warzyw dla polskich producentów. Problemy te szczególnie dotknęły rolników w Wielkopolsce - jednego z europejskich regionów-liderów w produkcji owoców i warzyw. WIR zauważa dużą opieszałość w podejmowaniu decyzji, która to z dnia na dzień zwiększa starty producentów.

WIR ws. rekompensat dla rolników poszkodowanych w wyniku wprowadzenia embarga przez Rosję i Unię Celną

Opóźnienia w przekazie informacji co do wykazu strat polskich rolników do Komisji Europejskiej, MRiRW i ARR przedłużają biurokratycznie bardzo mocno ten temat, a straty systematycznie rosną - czytamy w oświadczeniu Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Zdaniem WIR decyzja Komisji Europejskiej o przyznaniu 125 mln euro na zrekompensowanie strat wszystkim unijnym producentom owoców i warzyw nie zaspokoi potrzeb i nie wyrówna wszystkich strat ponoszonych przez producentów żywności. Suma ta stanowi około 15% wartości eksportu polskich produktów objętych embargiem i zaledwie 1% wielkości eksportu żywności i towarów rolnych UE do Rosji. Uważamy zatem, że kwota 125 mln euro jest wysoce niewystarczająca.

Zaniepokojenie WIR budzi także fakt, że Agencja Rynku Rolnego mająca realizować przyjmowanie wniosków, przy tak nielicznej liczbie pracowników, nie jest w stanie sprostać nowemu zadaniu, tj. przyjmowaniu, rozpatrywaniu i kontroli wniosków o wysokości strat poniesionych przez wnioskodawców. WIR wnosi o usprawnienie tej procedury, gdyż ten stan rzeczy spowoduje zablokowanie przyjmowania wniosków, jak i ich sprawne rozpatrzenie przez administrację rządową. W samej Wielkopolsce spodziewanych jest kilka tysięcy wniosków.

Aktualne działania Rządu RP nie spełniają oczekiwań wielkopolskich producentów owoców i warzyw. Podjęte działania nie rekompensują na bieżąco strat, które już idą w dziesiątki milionów złotych, a czas reakcji Rządu RP jest tutaj decydujący.

Uważamy, że silne ekonomiczne gospodarstwa mogą zostać doprowadzone poprzez taki stan rzeczy do wygaszenia produkcji, a nawet ich likwidacji. Szczególnie gospodarstwa, które skorzystały z kredytów nie będą miały szans na przetrwanie bez pomocy państwa.

WIR apeluje do Rządu RP o odwrotne uruchomienie pomocy krajowej. Wnioskujemy do Ministerstwa Finansów o zabezpieczenie środków na rekompensaty dla poszkodowanych producentów, poprzez wypracowanie z bankami systemu prolongat spłat kredytów przez rolników-producentów owoców i warzyw.

- Ufamy, że Rząd RP sprosta powstałej sytuacji i stworzy mechanizmy do ratowania polskiej produkcji owoców i warzyw, która jest powiązana z innymi działami gospodarki narodowej oraz ma swój znaczący udział w produkcie krajowym brutto. Jednocześnie deklarujemy swoją pomoc oraz wolę dalszego współdziałania z organami administracji rządowej w rozwiązywaniu problemów polskiego rolnictwa - podsumowuje Wielkopolska Izba Rolnicza.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!