| Autor: redakcja1

Bezrobocie w październiku najniższe od 30 lat

Szacowana przez MRPiPS stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w październiku br. 5,1 proc., tyle samo co miesiąc wcześniej.

Bezrobocie w październiku najniższe od 30 lat
Pod koniec października br., jak wynika ze wstępnych danych MRPiPS, było w Polsce 841,9 tys. bezrobotnych. To o 9,3 tys. osób mniej niż we wrześniu br. (spadek o 1,1 proc.) i o 95,5 tys. mniej niż przed rokiem (spadek o 10,2 proc.). Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w październiku br. 5,1 proc., tyle samo co miesiąc wcześniej. W październiku 2018 r. było to 5,7 proc.
- To był kolejny dobry miesiąc na rynku pracy. Statystyki pokazują jasno – począwszy od 1990 roku, nigdy poziom bezrobotnych w październiku nie był tak niski, jest to zatem najniższy poziom bezrobocia od 30 lat – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

Bezrobocie w województwach

Spadek liczby bezrobotnych odnotowano w październiku br. w 14 województwach. Najsilniejsze procentowe spadki zanotowano w śląskim (spadek o 2,6 proc. i 1,8 tys. osób), lubuskim (o 2 proc. i 0,4 tys. osób), łódzkim (2 proc. i 1,2 tys. osób) oraz mazowieckim (o 1,8 proc. i 2,2 tys. osób). Niewielkie wzrosty odnotowano w województwie zachodniopomorskim (o 22 osoby) oraz pomorskim (o 0,5 tys. osób).
 
Najniższa stopa bezrobocia (na poziomie 2,8 proc.) utrzymuje się w województwie wielkopolskim, najwyższa w województwie warmińsko-mazurskim (8,6 proc.).

Co słychać w urzędach pracy?

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w październiku 2019 r. wyniosła 111,1 tys. i w porównaniu do września br. wzrosła o 0,5 tys., czyli o 0,4 proc.
 
Wzrost liczby wolnych miejsc pracy w październiku br. odnotowano w 8 województwach i oscylował w przedziale od 0,2 proc. w województwie pomorskim (wzrost o 17 ofert) do 23,8 proc. w województwie dolnośląskim (wzrost o 2,7 tys. ofert). Również w 8 województwach odnotowano spadek liczby wolnych miejsc pracy, w 3 z nich (lubelskim, podkarpackim i świętokrzyskim) spadek wyniósł ponad 20 proc. Znikomy spadek ofert pracy odnotowano natomiast w województwie śląskim (o 18 ofert).


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!