| Autor: redakcja1

Bezrobocie we wrześniu br. niższe niż przed miesiącem

Dobre wieści z rynku pracy. Stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu br. wyniosła – według szacunków – 5,6 proc. To mniej niż jeszcze miesiąc wcześniej. W tym czasie o prawie 25 tys. zmniejszyła się także liczba zarejestrowanych bezrobotnych.

Bezrobocie we wrześniu br. niższe niż przed miesiącem
Szacowana przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu br. wyniosła 5,6 proc. To o 0,2 pkt. proc mniej niż w sierpniu br. i o 0,5 pkt. proc. mniej niż we wrześniu 2020 r.
– Najlepszy wynik odnotowano w województwie wielkopolskim, gdzie stopa bezrobocia we wrześniu br. wyniosła 3,3 proc. To doskonały wynik. W żadnym województwie bezrobocie nie przekroczyło 9 proc. i to bardzo dobra wiadomość – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Bezrobocie spada

Począwszy od marca br. poziom bezrobocia rejestrowanego w Polsce systematycznie spadał. Według wstępnych danych w końcu września 2021 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 936 tys. osób bezrobotnych.

W porównaniu do stanu z końca sierpnia br. liczba ta zmniejszyła się o 24,8 tys. osób, czyli o 2,6 proc. To oznacza, że tempo spadku było niemal 2-krotnie silniejsze niż miesiąc wcześniej i ponad 6-krotnie silniejsze niż we wrześniu 2020 r.

W rejestrach bezrobotnych w końcu września br. było o 87,7 tys. (czyli o 8,6 proc.) mniej bezrobotnych niż w końcu września 2020 r.

Więcej ofert pracy

We wrześniu br. – według wstępnych danych – pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 121,9 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. To o 5,3 tys. (4,6 proc.) więcej niż w sierpniu br. i o 10,4 tys. (9,4 proc.) więcej niż we wrześniu 2020 r.

Eurostat potwierdza: sytuacja na rynku pracy w Polsce jest stabilna

Z najnowszych danych opublikowanych przez Eurostat wynika, że w sierpniu br. stopa bezrobocia w Polsce – liczona według metodologii Eurostat – wyniosła 3,4 proc. Taki sam wynik odnotowano w lipcu br. Wśród krajów Unii Europejskiej było to w sierpniu br. 6,8 proc.

Nowoczesne narzędzie do poszukiwania pracy

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało aplikację mobilną dla osób szukających pracy. Z aplikacji będzie można skorzystać bezpłatnie, znajdziemy w niej informacje o ofertach pracy oraz wydarzeniach publikowanych przez powiatowe urzędy pracy. 
– W ten sposób odpowiadamy na potrzeby przede wszystkim osób poszukujących pracy i samych urzędów pracy.  Środowisko było zgodne, że taka aplikacja jest potrzebna – ułatwi i przyśpieszy proces poszukiwania pracy i rekrutacji pracowników – mówi minister Marlena Maląg.

W aplikacji dostępne będą wszystkie informacje na temat ofert pracy – każdego dnia w Centralnej Bazie Ofert Pracy dostępnych jest ponad 80 tys. wolnych miejsc pracy. Do tego osoba poszukująca pracy otrzyma m.in. powiadomienia o nowych ofertach, szkoleniach czy targach czy z poziomu aplikacji zapisze w kalendarzu ważne terminy dotyczące rekrutacji. 
– Tych udogodnień jest dużo więcej, a nasze doświadczenia z cyfryzacją usług – czy to wnioskowanie drogą online o przyznanie świadczenia wychowawczego, czy też z aplikacją mObywatel, z poziomu której dostępna jest m.in. Karta Dużej Rodziny pokazują, że to dobry, a wręcz konieczny kierunek zmian – podkreśla szefowa MRiPS.

Jak dodaje, unowocześnienie publicznych służb zatrudnienia to jeden z głównych celów resortu rodziny, a uruchomienie aplikacji ePraca jest krokiem w tym kierunku.
 


Tagi:
źródło: