| Autor: redakcja1

Bezrobocie we wrześniu wyniosło 5 proc.

Główny Urząd Statystyczny potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia w Polsce we wrześniu 2023 roku wyniosła 5 proc. – To kolejny miesiąc, w którym bezrobocie utrzymało się na stabilnym i niskim poziomie – wskazuje minister Marlena Maląg.

Bezrobocie we wrześniu wyniosło 5 proc.
Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce wyniosła we wrześniu br. 5 proc., tyle samo co przed miesiącem. Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła w porównaniu do sierpnia br. z 782,5 tys. do 776 tys.
 
- Przypomnę, że we wrześniu 2014 roku bezrobocie w Polsce było dwucyfrowe i wyniosło 11,5 proc. Dzisiaj jest ono nie tylko jednocyfrowe – tak dobrych wyników nie notowaliśmy od przeszło 30 lat – podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
 
Jak wskazuje minister, najniższe bezrobocie ponownie odnotowano w Wielkopolsce – z danych MRiPS wynika, że wynosi ono zaledwie 3 proc.
 
- Nikogo nie powinno dziwić, że w kolejnych miesiącach możemy spodziewać się niewielkiego wzrostu poziomu bezrobocia. Taki trend obserwujemy co roku i wiąże się to z zakończeniem części prac sezonowych. Potwierdzone przez GUS dane MRiPS wskazują jednak, że sytuacja na rynku pracy w Polsce ma się bardzo dobrze, najlepiej od lat – podkreśla minister Marlena Maląg.  

Eurostat potwierdza: Polska w unijnej czołówce

Dobrą sytuację na rynku pracy w Polsce potwierdza również Eurostat, według jego metodologii bezrobocie w Polsce w sierpniu br. wyniosło zaledwie 2,8 proc. Rok temu było to 2,9 proc.

Polska zanotowała trzeci najlepszy wynik – po Czechach (2,5 proc.) i Malcie (2,7 proc.). Średnia w strefie euro wyniosła 6,4 proc., a w całej Unii Europejskiej – 5,9 proc.
 


Tagi:
źródło: