| Autor: redakcja1

Na Podlasiu wypłacono rekompensaty za straty spowodowane przez chronione zwierzęta w 2012 roku

Niemal 2,6 mln złotych odszkodowania od Skarbu Państwa w 2012 roku otrzymali rolnicy oraz gospodarstwa rybackie w województwie podlaskim za zniszczenia spowodowane przez żubry, wilki oraz bobry będące pod ochroną, czyli prawie tyle samo co w roku 2011.

Na Podlasiu wypłacono rekompensaty za straty spowodowane przez chronione zwierzęta w 2012 roku
Każdego roku oszacowane szkody wyrządzane przez zwierzęta w tym regionie mniej więcej na tym samym poziomie, chociaż zwiększa się świadomość poszkodowanych, co jest uwidocznione w rosnącej liczbie składanych wniosków. W minionym roku o rekompensaty od Skarbu Państwa ubiegało się blisko 1 500 osób, przy czym:
- około 1 370 dotyczyło szkód spowodowanych przez bobry,
które opiewały na 2,2 mln zł,
- 100 wniosków związanych było ze szkodami wyrządzonymi przez żubry wycenionych na 360  tysięcy złotych, 
- 20 wilków na nieco ponad 30 tysięcy złotych.

Do tej pory nękane przez bobry gminy na Podlasiu mogły ubiegać się o zezwolenia na ich odstrzał w okresie od 20 września do końca lutego. Niemniej jednak zmieniły się przepisy dotyczące ochrony środowiska i obecnie każda z gmin musi zebrać dane o populacji tego szkodnika na swoim terenie. Poza tym zamiast odstrzałów preferuje się inne sposoby zmniejszenia strat, chociażby poprzez zamontowanie w tamach rur przepływowych, co zapobiegnie piętrzeniu się wody.
Natomiast w przypadku żubrów główną ochronę przed wyrządzaniem strat ma stanowić ich dokarmianie w okresie zimowym. Co roku dla królów puszczy dokonuje się zakupów siana oraz buraków pastewnych od okolicznych gospodarzy.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!