| Autor: redakcja1

Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy otwiera kartograficzny sezam

PIG-PIB udostępnia swoje kartograficzne zbiory. Każdy będzie miał dostęp do podstawowej informacji geologicznej, jakiej dostarczają seryjne mapy geologiczne w skali 1:50 000 wraz z objaśnieniami tekstowymi.

Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy otwiera kartograficzny sezam
Polska jest pierwszym krajem na świecie, który bezpłatnie przekazuje obywatelom pełne dane tego typu. Poinformował o tym podczas 3. Polskiego Kongresu Geologicznego prof. Mariusz Orion Jedrysek, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i Główny Geolog Kraju.
 
- Uwalniamy dane zbierane przez dziesięciolecia, ale jednocześnie uruchamiamy nowy wielki program kartograficzny, który będzie oparty o najnowsze dane z ostatnich przynajmniej 10 lat z uwzględnieniem wyników badań geofizycznych i nowych sposobów obrazowania w technologii 3D  - zapowiedział prof. Mariusz Orion Jędrysek. Główny Geolog Kraju podkreślił też, że informacja geologiczna będzie udostępniana bezpłatnie. – Za  darmo, ponieważ społeczeństwo już za to zapłaciło. Badania prowadzone były za publiczne pieniądze – przypomniał. Zastrzegł, że upowszechniane są tylko te dane, których udostępnianie leży w społecznym interesie.
 
Tego typu dane, np. informacje na temat budowy podłoża, na którym ma być realizowane zaplanowane przedsięwzięcie, są niezbędne przy realizacji większości inwestycji takich jak zakup działki, budowa domu, montaż pomp ciepła, sporządzanie planów zagospodarowania przestrzennego, a także projektów przemysłowych czy infrastrukturalnych. Dzięki mapom wraz z objaśnieniami, które udostępnia Państwowy Instytut Geologiczny-Państwowy Instytut Badawczy (PIG-PIB), obywatele, samorządy, przedsiębiorstwa i inni użytkownicy zyskują pożyteczne i efektywne narzędzie umożliwiające dostęp do podstawowych informacji na temat rozpoznania budowy geologicznej, warunków hydrogeologicznych i środowiskowych. Pozwala to na szybką ocenę obszaru przeznaczonego na inwestycje. PIG-PIB poprzez swoją stronę internetową zapewnia dostęp do czterech głównych rodzajów map:
  • szczegółowej mapy geologicznej Polski (SMGP),
  • mapy litogenetycznej (MLP) oraz
  • mapy hydrogeologicznej (MHP)
  • mapy geośrodowiskowej (MGŚP).
Wszystkie mapy sporządzono w skali 1:50 000.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: