| Autor: mikolaj

Polki rezygnują z pracy, by zająć się wychowywaniem dzieci

Coraz więcej Polek rezygnuje z pracy, by zająć się wychowywaniem dzieci. Czy to skutek wprowadzenia programu Rodzina 500+?

Polki rezygnują z pracy, by zająć się wychowywaniem dzieci

Przy dwójce lub trójce dzieci wartość świadczeń z Programu jest bliska wysokości najniższych krajowych pensji. Co to oznacza dla rynku pracy?

Niepracujących kobiet jest w Polsce ok. 819 tys. Ponad połowa ma wykształcenie średnie lub wyższe. Ich brak aktywności zawodowej oznacza utratę cennych pracowników. Tymczasem blisko 40% firm już teraz narzeka na trudności w znalezieniu wykwalifikowanej kadry. Według szacunków finansowanie z programu Rodzina 500+ może w dłuższym terminie ograniczyć aktywność zawodową wśród rodziców o kolejne 235 tys. osób.

Rezygnacja z pracy to konsekwencje także dla samych kobiet. - Długotrwale bezrobotne panie mogą spotkać trudności w powrocie na rynek pracy. Konieczna będzie aktywizacja zawodowa. Jeśli nie zakończy się ona sukcesem, kobiety będą skazane na głodowe emerytury – zauważa w rozmowie z serwisem infoWire.pl Monika Dubiel, kierownik regionu w agencji pracy i doradztwa personalnego InterKadra.

 


Tagi:
źródło: