| Autor: redakcja1

Polska na drugim miejscu z najniższym bezrobociem w UE

Liczba ofert pracy zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w maju br. była o prawie 25 proc. wyższa niż w kwietniu. – To bardzo dobra prognoza na przyszłość – komentuje minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Co więcej, dzisiaj liczba aktywnych działalności gospodarczych jest nawet wyższa niż przed pandemią. Dobrze sytuację w Polsce ocenia Eurostat, według którego Polska jest na drugim miejscu z najniższym bezrobociem w krajach Unii Europejskiej.

Polska na drugim miejscu z najniższym bezrobociem w UE
Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w maju br. wyniosła  72,2 tys. i była o 14 tys., czyli o 24 proc.  wyższa niż w kwietniu br.
 
– Wzrost liczby ofert w maju br. miał miejsce we wszystkich województwach. W obecnej sytuacji na rynku pracy jest to niewątpliwie optymistyczny prognostyk na przyszłość. Dodatkowo mimo panującej epidemii są branże, w których brakuje rąk do pracy i firmy, które prowadzą rekrutacje – zaznacza minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Najwięcej ofert zgłoszonych do PUP w maju br. przeznaczonych było dla pomocniczych robotników w przemyśle przetwórczym, robotników wykonujących prace proste w przemyśle, pakowaczy ręcznych, magazynierów, robotników gospodarczych, pomocniczych robotników budowlanych, robotników magazynowych, pracowników zajmujących się sprzątaniem czy sprzedawców.
 
Jeszcze lepsze wyniki pokazuje raport firmy Grant Thornton, z którego wynika, że liczba nowych ofert pracy w maju br. była w Polsce o 37,7 proc. wyższa niż w kwietniu br.
 
Aktywnych działalności gospodarczych więcej niż przed pandemią
 
Najnowsze dane z rejestru CEIDG  z początku czerwca br. pokazują, że mamy obecnie 2,48 mln aktywnych działalności gospodarczych. To o ok. 2 tys. więcej niż 11 marca br., czyli w dniu ogłoszenia w Polsce stanu epidemicznego związanego z COVID-19. Co ciekawe, aktualny stan aktywnych działalności gospodarczych jest wyższy również od tego z początku 2020 r., kiedy własną działalność gospodarczą prowadziło 2,46 mln firm.
 
– To bardzo dobre wieści, które pokazują, że polscy przedsiębiorcy odnajdują się w nowej rzeczywistości, a nasza gospodarka zaczyna stopniowo wychodzić na prostą – wskazuje minister Marlena Maląg.

Eurostat: Polska z drugim wynikiem pod kątem najniższego bezrobocia w UE
 
Także najnowsze kwietniowe dane Eurostatu pokazują stabilną sytuację na rynku pracy w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 2,9 proc., tyle samo co w marcu i był to po Czechach (2,1 proc.) drugi najlepszy wynik wśród krajów Unii Europejskiej.
 
W tym czasie średnia stopa bezrobocia dla krajów unijnych wzrosła z 6,4 proc. w marcu do 6,6 proc. w kwietniu.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!