| Autor: redakcja1

Polska wśród krajów z najniższym notowanym poziomem bezrobocia

W lipcu stopa bezrobocia w Polsce osiągnęła poziom 3,2 proc. – wynika z najnowszych danych Eurostat. To oznacza, że stopa bezrobocia w naszym kraju notowana jest na tym samym poziomie, co w analogicznym okresie ubiegłego roku i wciąż utrzymuje się znacznie poniżej unijnej średniej.

Polska wśród krajów z najniższym notowanym poziomem bezrobocia
Najnowsze dane unijnego urzędu statystycznego wskazują, że w lipcu br. stopa bezrobocia w Unii Europejskiej wyniosła 7,2 proc. To o 0,1 pkt proc. więcej niż w poprzednim miesiącu i 0,5 pkt proc. więcej niż przed rokiem.
 
Bez pracy w UE było w lipcu blisko 15,18 mln osób, dokładnie o 927 tys. osób więcej niż przed rokiem.

Stopa bezrobocia w Polsce

Polska wciąż zalicza się do krajów z najniższym notowanym poziomem bezrobocia. W lipcu stopa bezrobocia osiągnęła u nas poziom 3,2 proc. i rok do roku nie zmieniła się. Lepszy wynik w Unii Europejskiej odnotowano tylko w Czechach, gdzie stopa bezrobocia wyniosła 2,7 proc., ale na przestrzeni ostatniego roku wzrosła o 0,7 pkt. proc.
 
Według metodologii Eurostat w Polsce bez pracy jest 544 tys. osób.
 
- Kolejny raz mamy potwierdzenie tego, że tarcza antykryzysowa i nasze zdecydowane działania ukierunkowane na ochronę miejsc pracy przyczyniły się do tego, że nie notujemy znacznego wzrostu stopy bezrobocia. Przed nami jeszcze długa droga, do tego, by wrócić do normalności, ale dzisiejsze dane pokazują, że sytuacja na rynku pracy w Polsce stabilizuje się – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Bezrobocie wśród młodych osób
 
Z danych Eurostat można wyczytać, że w Polsce poprawiają się wskaźniki dotyczące młodych osób. W lipcu stopa bezrobocia wśród osób do 25. roku życia wynosiła w Polsce 9,5 proc. Bez pracy było 102 tys. młodych Polaków.

Przed rokiem te wskaźniki notowano na wyższym poziomie. W lipcu 2019 roku poziom stopy bezrobocia wśród młodych wynosił 10,2 proc. a bez pracy było 129 tys. osób.

 
W Unii Europejskiej bez pracy jest 2,9 mln Europejczyków. Stopa bezrobocia wśród osób do 25, roku życia wynosi 17 proc.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!