| Autor: redakcja1

Prognoza sytuacji gospodarstw rolnych

W grudniu 2022 r. prognozy odnoszące się zarówno ogólnej sytuacji gospodarstw, jak i opłacalności produkcji rolnej na I półrocze 2023 r. były niekorzystne, ale lepsze w porównaniu z dwoma poprzednimi edycjami badania.

Prognoza sytuacji gospodarstw rolnych
Bardziej pesymistyczne, w odniesieniu do I półrocza 2022 r., były zdania rolników odnośnie przewidywanego popytu na wytwarzane przez nich produkty – spadek wartości salda odpowiedzi o 6,7 p. proc. Niespełna 67% rolników uznało, że zapotrzebowanie pozostanie bez zmian, a blisko 5% zasygnalizowało, że wzrośnie.

Sporą przewagę negatywnych opinii nad pozytywnymi odnośnie przewidywanej sytuacji ogólnej w gospodarstwie rolnym, popytu na produkty rolne i opłacalności produkcji rolniczej zaobserwowano wśród rolników prowadzących uprawy buraków cukrowych i uprawy pod osłonami. Pesymistyczne oceny przewidywanej ogólnej sytuacji w gospodarstwie rolnym, jak i rentowności ich produkcji rolniczej wyrażali kierujący gospodarstwami ukierunkowanymi na hodowlę bydła rzeźnego, bydła mlecznego oraz trzody chlewnej.


Tagi:
źródło: