| Autor: mikolaj

Rok po wprowadzeniu rosyjskiego embarga

W piątek, 31 dnia lipca 2015 r. odbyła się konferencja ministra rolnictwa Marka Sawickiego poświęcona rosyjskiemu embargu.

Rok po wprowadzeniu rosyjskiego embarga

Rosyjskie embargo

Minister Sawicki rozpoczął konferencję od podziękowań dla mediów, redakcji „Pulsu Biznesu”, która zapoczątkowała kampanię „Jedz jabłka”, po wprowadzeniu przez Federację Rosyjską embarga na polskie owoce i warzywa.

– Dziś mija rok od tych wydarzeń. Rozpoczęta wówczas kampania została zauważona przez wszystkie media i konsumentów – podkreślił minister i dodał, że miała ona swój udział we wzroście krajowego spożycia owoców i warzyw w najtrudniejszym momencie dla producentów. – Pomimo tak trudnego roku nastąpił wzrost eksportu naszych produktów rolno-spożywczych osiągając wartość blisko 22 mld euro, przy dodatnim saldzie wymiany na poziomie około 6,7 mld euro – podkreślił minister Marek Sawicki.


Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że embargo dalej trwa, ale uporczywe zabiegi strony polskiej i wsparcie innych krajów spowodowały, że wsparcie dla producentów owoców i warzyw będzie dalej kontynuowane przez Komisję Europejską. Minister podkreślił, że zdecydowana większość tej pomocy przypadnie Polsce. – Unia Europejska dostrzegła problem i z puli około 460 tys. ton jabłek, jakie mają być wycofane z rynku, prawie 300 tysięcy ton przypada na naszych producentów, a z puli ponad 100 tys. ton pomidorów, ogórków i papryki – 1/3 dotyczy produktów z Polski – powiedział minister dodając, że do tej pory Agencja Rynku Rolnego wypłaciła producentom około 184 mln złotych wsparcia za wycofane z rynku produkty.

Szef polskiego resortu rolnictwa poinformował również o przeprowadzonej wczoraj rozmowie z ministrem rolnictwa Francji i jego wsparciu niektórych naszych inicjatyw dotyczących rynku mleka. – Te rozmowy będą kontynuowane, mam nadzieję, że również z udziałem ministra rolnictwa Niemiec, pod koniec sierpnia tego roku – poinformował Marek Sawicki.

Minister, przedstawiając wyniki w handlu zagranicznym produktami rolno-spożywczymi i omawiając skutki rosyjskiego embarga, zwrócił uwagę na fakt, że polska żywność ma wśród zagranicznych konsumentów bardzo dobrą opinię i uważana jest za symbol najwyższej jakości. – Nasz program Poznaj Dobrą Żywność jest gwarantem jakości i symbolem najlepszych polskich produktów spożywczych. Mam nadzieję, że stanie się naszym, rozpoznawalnym na całym świecie, narodowym znakiem jakości – powiedział minister Sawicki.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!