| Autor: kkj6

Rośnie popyt na żywność ekologiczną

Eksperci twierdzą, że polski rynek żywności ekologicznej jest wart około 50 mln euro. Jednakże pomimo gospodarstw hodujących tego typu uprawy, których jest coraz więcej, ale i tak jest ich zdecydowanie za mało w porównaniu do zapotrzebowania.

Rośnie popyt na żywność ekologiczną


Taki obrót sprawy bezpośrednio przyczynia się do tego, że polskie ceny za żywność ekologiczną są często zdecydowanie wyższe niż w innych krajach Europy. Specjaliści zgodnie przyznają, że ekologiczna żywność jest najbardziej dynamicznie rozwijającą się branżą w naszym kraju.


Rośliny są uprawiane bez użycia chemii jak pestycydy i sztuczne nawozy. Na razie za towar w 100 procentach naturalny i bezpieczny producenci wymagają większej zapłaty niż za standardowe produkty. Uważają, że żywność pozbawiona trujących chemikalii jest produktem luksusowym.


Różnica między towarami tzw. luksusowymi a tymi zwykłymi jest widoczna w cenie. Żywność ekologiczna jest średnio o 30-35 procent droższa od plonów uprawianych w normalnych warunkach.


Producenci ekożywności twierdzą, że cenę tę mogliby zmniejszyć, gdyby nie jeden mały problem. Zapotrzebowanie na produkty ekologiczne rośnie tak szybko, że nie nadążają oni z dostawami pożądanego towaru.


Na szczęście ilość gospodarstw ekologicznych z roku na rok rośnie.

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!