| Autor: redakcja1

Spadek liczby osób bezrobotnych drugi miesiąc z rzędu

6,1% - tyle wyniosła stopa bezrobocia we wrześniu. Liczba osób bezrobotnych spadła w porównaniu do poprzedniego miesiąca o 3,3 tys.

Spadek liczby osób bezrobotnych drugi miesiąc z rzędu
- Kolejny miesiąc przynosi nam dobre wiadomości z rynku pracy, które napawają nas optymizmem i potwierdzają stabilizację rynku pracy. Według naszych szacunków wrzesień był drugim miesiącem z rzędu, kiedy liczba zarejestrowanych w urzędach pracy osób bezrobotnych zmniejszała się – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

W porównaniu z końcem sierpnia 2020 roku odnotowano spadek o 3,3 tys. osób  i  finalnie liczba bezrobotnych wyniosła  1 mln 24,7 tys. osób. Już w sierpniu liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy spadła o ok. 1,5 tys.
 
Spadek liczby bezrobotnych odnotowano we wrześniu aż w 11 województwach w porównaniu do poprzedniego miesiąca, przy czym najsilniejszy był w województwach: lubelskim (-1,9%), świętokrzyskim (-1,4%) i dolnośląskim (-1,1%).
 
Stopa bezrobocia czwarty miesiąc bez zmian
 
Szacowana przez MRPiPS stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w końcu września br. 6,1%, co oznacza, że od czterech miesięcy pozostaje na takim samym poziomie.
 
Wzrost stopy bezrobocia wystąpił tylko w województwie pomorskim, gdzie w porównaniu ze stanem z końca sierpnia 2020 roku urosła ona o 0,1 p. p. (do 5,7%). W 7 województwach natężenie bezrobocia w odniesieniu do sierpnia nie zmieniło się, a w 8 województwach zmniejszyło się - spadek kształtował się w przedziale od 0,1 p. p. w województwach lubelskim, dolnośląskim, lubuskim, łódzkim, mazowieckim, podkarpackim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim do 0,2 p. p. w lubelskim.
 
Tarcze obroniły etaty
 
- Dzięki wprowadzeniu tarczy antykryzysowej zmiany na rynku pracy nie są tak gwałtowne, jak jeszcze prognozowano w marcu.  Poziom bezrobocia nie wzrósł drastycznie w okresie pandemii – mówi minister Marlena Maląg.

W ramach trzech tarcz – antykryzysowej, finansowej i pomocowej – na ochronę miejsc pracy i zapewnienie płynności finansowej firm rząd przekazał już ponad 142 mld zł.
 
Według ostatnich danych Eurostatu w sierpniu 2020 roku Polska była po Czechach drugim krajem w UE o najniższej stopie bezrobocia, osiągając stopę na poziomie 3,1% wobec 7,4% wśród wszystkich państw unijnych i 8,1% w strefie Euro. Stopa bezrobocia w kraju była o 0,1 pkt proc. mniejsza niż w lipcu b.r. i utrzymała się na tym samym poziomie, co rok temu.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!