| Autor: redakcja1

Sytuacja hydrologiczna i meteorologiczna w Polsce (23.06.2020)

Zarządy Gospodarki Wodnej na bieżąco monitorują sytuację na rzekach i zbiornikach retencyjnych. Gospodarka prowadzona na zbiornikach administrowanych przez regionalne zarządy gospodarki wodnej uwzględnia prognozy pogody. Zbiorniki dysponują rezerwami i są przygotowane na przyjęcie ewentualnych wód opadowych lub roztopowych.

Sytuacja hydrologiczna i meteorologiczna w Polsce (23.06.2020)

Obszar administrowany przez RZGW we Wrocławiu

Stany wód na wodowskazach środkowej Odry (poniżej ujścia Nysy Kłodzkiej) układają się w strefie stanów lokalnie średnich, wysokich, ostrzegawczych (Głogów, Trestno, Brzeg Dolny) i alarmowych (Brzeg, Oława, Ścinawa).

Stany wód na wodowskazach dolnej Odry (powyżej ujścia Warty) układają się w strefie stanów średnich.

Stany wód na pozostałych wodowskazach układają się w strefie stanów niskich, średnich, wysokich, ostrzegawczych i alarmowych.

W zlewni Odry 5 czeskich zbiorników piętrzy w zakresie powyżej normalnego poziomu piętrzenia NPP (Olešná, Žermanice, Těrlicko, Morávka, Šance i Kružberk), w zlewni Nysy Łużyckiej 2 (Harcov, Mšeno). Odpływ całkowity z czeskich zbiorników w zlewni Odry – 70 m3/s, w zlewni Nysy Łużyckiej – 2 m3/s.

Obecnie obserwuje się tendencję spadkową stanów wód na stacjach wodowskazowych w górnych odcinkach rzek oraz spływ wód opadowych w dolne odcinki i związane z tym wzrosty stanów wód do strefy stanów wysokich, ostrzegawczych i alarmowych. Największe wzrosty stanów wód występują obecnie na Odrze w związku z przemieszczaniem się fali wezbraniowej. Prognozy meteorologiczne i hydrologiczne przewidują niewielkie lokalne opady deszczu, oraz wzrosty stanów wody w dolnych odcinkach rzek w związku z przemieszczaniem się wód wezbraniowych.

Obszar administrowany przez RZGW w Białymstoku

Zbiornik RZGW w Białymstoku pracuje zgodnie z obowiązującymi instrukcjami. Aktualna pojemność powodziowa w zbiorniku administrowanym przez RZGW w Białymstoku wynosi 38,7 mln m3.

Obszar administrowany przez RZGW w Bydgoszczy

Jezioro Gopło i zbiornik Pakość dysponują pełną rezerwą powodziową.
Na zbiorniku Pakość rzędna piętrzenia wynosi 76,11 m n.p.m. (61 cm > MinPP), odpływ średni ze zbiornika wynosi 0,4 m3/s. Na zbiorniku Gopło rzędna piętrzenia wynosi 76,49 m n.p.m. (13 cm > MinPP), odpływ średni wynosi 0,9 m3/s.

Zbiornik Pakość oraz zbiornik Gopło posiadają pojemności użytkowe.

Obszar administrowany przez RZGW w Gdańsku

W regionie wodnym Dolnej Wisły brak dużych, sztucznych zbiorników wodnych o istotnym znaczeniu przeciwpowodziowym objętych systemem monitorowania w ramach osłony przeciwpowodziowej kraju. Informacje o zbiorniku we Włocławku, który ma znaczenie dla osłony regionu podaje RZGW w Warszawie.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: