| Autor: redakcja1

Sytuacja hydrologiczna i meteorologiczna w Polsce (23.06.2020)

Zarządy Gospodarki Wodnej na bieżąco monitorują sytuację na rzekach i zbiornikach retencyjnych. Gospodarka prowadzona na zbiornikach administrowanych przez regionalne zarządy gospodarki wodnej uwzględnia prognozy pogody. Zbiorniki dysponują rezerwami i są przygotowane na przyjęcie ewentualnych wód opadowych lub roztopowych.

Sytuacja hydrologiczna i meteorologiczna w Polsce (23.06.2020)

RZGW w Gliwicach:

Zlewnia Małej Wisły:
 
  • Zator na c. Witeradówka w Olkuszu w rejonie OFNE – sytuacja powtarza się cyklicznie.
  • Zlewnia Górnej Odry:
    • Pracuje suchy zbiornik w Jarnołtówku – zwiększony dopływ po opadach w zlewni Złotego Potoku.
    • W związku z przekroczeniem stanu alarmowego na wodowskazach w Chałupkach oraz Krzyżanowicach ogłoszono na Zbiorniku Racibórz stan alarmowy. Kulminacja fali przeszła przez zbiornik około północy w nocy z 21.06/22.06.2020 r.
    • 22.06.2020 r. - jednostki OSP Opole Szczepanowice i OSP w Czarnowąsach prowadzą pompowanie wody za pomocą pomp wysokiej wydajności przy przepuście Moderz-Olszynka w rejonie ul. Krapkowickiej i z rowu w Czarnowąsach. Całodobową obsługę pomp zapewniają strażacy z wymienionych jednostek OSP.
    • OSP w Czarnowąsach w ramach prowadzonego rekonesansu poinformowało o dwóch przepustach przydrożnych, które powodują utrudnienia w odpływie wody - informację przekazano do MZD celem usunięcia zatorów.
    • W dniu 22.06.2020 r. Nadzór Wodny w Opolu w związku z cofką wód z Odry do cieków oraz rowów uchodzących do Odry zamknął przepusty wałowe.
    • W godzinach porannych ponownie uruchomiono pompę na Pompowni Żelazna. Pompownia aktualnie jest pod czujnym nadzorem pracownika ZPT Opole.
    • Opole, rz. Odra - Zator przy moście kolejowym na Kanale Ulgi. Zgłoszono do PKP oraz Straży Pożarnej. Służby PKP aktualnie usuwają zator.
    • W dniu 23.06.2020 r. o godz. 13.50 z Miejskiego Stanowiska Kierowania PSP w Bielsku – Białej, MCZK Czechowice-Dziedzice, otrzymało prośbę o potrzebie wsparcia działań zastępów PSP przy usuwaniu zatoru na rzece Iłownicy w okolicach ul. Burzej w m. Ligota. Informacja została przekazana również przekazana do NW Bielsko-Biała. Zator spowodowały drzewa i gałęzie. Środki posiadane przez PSP na miejscu akcji były niewystarczające, skierowano na miejsce potrzebny sprzęt.

RZGW w Krakowie:

Występujące z koryt wody potoków spowodowały szkody w budynkach i infrastrukturze drogowej na terenie gmin Łapanów, Jodłownik, Dobra i Raciechowice zlokalizowanych na terenie województwa małopolskiego. Ponadto wody rzeki Stradomki przelały się przez koronę lewego obwałowania Stradomki w rejonie zbiornika rekreacyjnego i zalały centrum Łapanowa oraz tereny położone wzdłuż wału. W celu umożliwienia odpływu wody z zawala podjęto decyzję o rozkopaniu obwałowania potoku Kobyleckiego (na szerokości około 3 m) oraz potoku Łapanowskiego (na szerokości około 2 m). Obydwa potoki są dopływami Stradomki (dopływów rzeki Stradomki). Pozwoli to na odpływ wód z zalanego centrum Łapanowa. Gdy woda opadnie, wał zostanie zasypany. Dla zabezpieczenia terenów przed ewentualnym zalaniem w przypadku ponownego wezbrania przez wykonane wyrwy w obwałowaniach Gmina Łapanów pobrała z wojewódzkiego magazynu przeciwpowodziowego w Bochni 10 tys. worków oraz 4 wysokowydajne pompy.

Po wizji lokalnej kierownika NW Połaniec, zostały podjęte działania na potoku Skrobaczówka, które doprowadziły do udrożnienia w/w cieku na długości około 300m. Niedrożność spowodowana była zawalonym przepustem pod droga powiatową nr 0024T (działka nr ewid 1068), a w dalszym odcinku zator został spowodowany dużą ilością śmieci komunalnych niesionych przez wodę. Lokalne podtopienia jakie wystąpiły w miejscowości Skrobaczówka, były spowodowane ponadnormatywnymi opadami i awarią przepustu drogowego, a pośrednio również i niedrożnością koryta (opisaną powyżej).

Nadzór Wody w Tarnowie po wizji w terenie stwierdził powiększenie się wyrwy brzegowej w km 20+100 - 20+500 Dunajca brzeg prawy w m. Biskupice Radłowskie. Wysoka skarpa brzegu i grunt piaszczysty stanowi zagrożenie dla słupa energetycznego. O zaistniałej sytuacji został powiadomiony o godz 12.45 TAURON Tarnów.


Tagi:
źródło: