| Autor: redakcja12

Szansa na poprawę jakości środowiska – czyste technologie węglowe

Czyste technologie węglowe mogą być szansą dla polskiego węgla oraz przyczynić się do restrukturyzacji górnictwa. Technologia zgazowania węgla, do tej pory biznesowo całkowicie nieopłacalna, może teraz zostać udoskonalona. Z drugiej jednak strony, duża część ekspertów ocenia, że dla polskiego węgla nie ma jednak przyszłości, a czyste technologie węglowe są zbyt kosztowne i zbyt emisyjne.

Szansa na poprawę jakości środowiska – czyste technologie węglowe
– Energetyka zawodowa ma istotną rolę w zakresie ochrony środowiska naturalnego w Polsce. Musimy jednak na ten problem spojrzeć szeroko, a nie tylko poprzez jednostkowe inwestycje pojedynczych firm energetycznych czy zakładów górniczych. Te inwestycje są oczywiście potrzebne, ale nie mogą być kaprysem managementu spółek energetycznych. Potrzebny jest długofalowy plan, który spowoduje, że zgazowanie węgla i zastosowanie czystych technologii węglowych przyczyni się do zmiany polityki energetycznej w Polsce – zaznaczył Jerzy Kurella, ekspert ds. energetyki Instytutu Staszica, były prezes zarządu PGNiG i Tauron Polska Energia.
 
Poważne i ostatnio coraz częściej zauważalne zanieczyszczenie powietrza oraz utrzymujący się nad Polską smog, stwarzają realne zagrożenie dla naszego życia i zdrowia. Jak wskazują dane WHO, co roku są one powodem przedwczesnej śmierci ponad 40 tysięcy Polaków. Jedno z miast o najgorszym stanie powietrza na terenie Europy, znajduje się właśnie w Polsce.
 
Do czystszego powietrza, może przyczynić się także energetyka zawodowa – do tego jednak konieczna byłaby zmiana modelu funkcjonowania górnictwa i odejście od tradycyjnego wydobycia oraz późniejszego spalania węgla w elektrowniach lub przydomowych kotłowniach czy domowych piecykach. Ponadto, czyste technologie węglowe (CTW) są to procesy oraz sposoby wykorzystania węgla, które mają całkowicie zminimalizować negatywny wpływ produktów jego spalania na otaczające nas środowisko.
 
– Jeżeli zastosujemy nowoczesne technologie w całym sektorze węgla brunatnego i kamiennego, da nam to ogromną szansę na podniesienie efektywności polskiego górnictwa poprzez zastosowanie węgla niskiej jakości do produkcji, m.in. gazu syntezowego. To pozwoli stworzyć zupełnie nowy kierunek sprzedaży węgla i poprawić efektywność działania zakładów górniczych. Takie podejście do nowoczesnych technologii może pokazać, że polskie górnictwo jest nie tylko naszym cennym dobrem, lecz także jest nowoczesną gałęzią gospodarki – mówił Kurella.
 
Innowacyjne technologie zgazowania węgla są procesem niepełnego spalania węgla, w termodynamicznej reakcji z parą wodną przy użyciu tlenu lub powietrza. W ten sposób, wytwarza się gaz syntezowy (syngaz), który jest surowcem do wytwarzania produktów chemicznych o bardzo wysokiej wartości rynkowej.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: