| Autor: kkj6

Wiosenny bilans zysków i strat wśród rolników

Wiosenne zestawienie dochodów i strat rolnicy mają za sobą. Nie są to zbyt optymistyczne wyniki. Zbożna są atakowane przez grzyby, a na terenach zalanych wodą są przyduszone.

Wiosenny bilans zysków i strat wśród rolników

Wiosna jest wyjątkowo pracowitą porą roku dla gospodarzy. Zazielenione pola wymagają intensywnych prac. To także jest czas podejmowania kluczowych decyzji związanych z przyszłością gospodarstw.


Rolnicy skończyli właśnie pierwsze kontrole pól, chociaż gdzieniegdzie jeszcze stoi woda. Wszystko jest już jasne, zimowe mrozy oraz brak śniegu, który posłużyłby jako izolacja, sprawiły, że stan ozimin jest bardzo słaby.


Prognozy rzepaku także nie są zbyt optymistyczne. Niestety brak odpowiedniej temperatury przyczynia się do bardzo kiepskiej wegetacji roślin. Wilgotność gleby też nie wpływa na niego dodatnio.


Stan plonów po tegorocznej zimie jest w opłakanym stanie. Na zbożach pojawiła się pleśń śniegowa, na rzepaku szarą pleśń i tzw. sucha zgnilizna, co dodatkowo pogarsza już i tak nie za dobrą sytuację.


Jakby tego było mało, ziemia na której stała woda jest zanieczyszczona i rolnicy będą zmuszeni zainwestować w badania gleby.


Gospodarze stoją przed bardzo trudnymi decyzjami. Mimo, że kondycja roślin jest w bardzo złym stanie, trzeba spojrzeć w przyszłość i podjąć decyzję dotyczącą przyszłości. Ratować czy zrezygnować z plantacji?Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!