| Autor: redakcja1

Wzrost światowej produkcji rolniczej

W rolnictwie światowa produkcja wzrosła w stosunku do roku poprzedniego o 1,4%. Wpłynęła na to głównie zwyżka produkcji zwierzęcej o 2,5%, przy czym produkcja roślinna zwiększyła się w tym czasie o 0,4%.

Wzrost światowej produkcji rolniczej
W 2017 r., po pięcioletnim okresie niesprzyjających uwarunkowań rynkowych dla producentów rolnych, koniunktura w rolnictwie polepszyła się. Ocenia się, że tempo zmian przeciętnych cen towarów i usług nabywanych do bieżącej produkcji rolniczej i na cele inwestycyjne było mniejsze od dynamiki zmian cen produktów sprzedawanych przez gospodarstwa indywidualne. Wskaźnik relacji cen („nożyce cen”) w 2017 r. wynosił 110,0 względem 99,1 w latach 2016 i 2015.
 
W 2017 r. na koniunkturę w rolnictwie wpłynęły głównie wysokie plony, większa produkcja i wzrost cen na podstawowych rynkach rolnych. Rynkowe uwarunkowania produkcji rolniczej były w większości korzystne. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w generowaniu bieżącego wyniku finansowego gospodarstw miały jak zwykle udział płatności bezpośrednie oraz dodatkowe wsparcie w wyjątkowych warunkach, występujących na niektórych rynkach.

Wyniki ekonomiczne gospodarstw uzależnione przede wszystkim od efektywności i kierunku produkcji były zróżnicowane.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!