Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Koniunktura w polskim rolnictwie najgorsza od 4 lat

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W I kwartale 2015 r. nastąpiło silne załamanie koniunktury rolnej. Ogólny wskaźnik...

W I kwartale 2015 r. nastąpiło silne załamanie koniunktury rolnej. Ogólny wskaźnik koniunktury obniżył się o prawie 10 punktów, z poziomu 4,4 pkt. do -14 pkt., osiągając tak niski poziom po raz pierwszy od 4 lat.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Koniunktura w rolnictwie

Jak wskazują badania przeprowadzone przez Konrada Walczyka ze Szkoły Głównej Handlowej spadek wskaźnika koniunktury jest skutkiem zmniejszenia się przychodów gospodarstw rolnych. Wskaźnik wyrównanych przychodów pieniężnych obniżył się o 14,6 pkt. (z -5,7 pkt. do -20,3 pkt.).

Pomimo dużego spadku przychodów z produkcji rolnej nastroje rolników nie pogorszyły się. Wskaźnik zaufania wzrósł, wprawdzie nieznacznie, bowiem ledwie o 0,2 pkt. (z poziomu -1,8 pkt. do -1,6 pkt.), niemniej jednak jest to wyraz umiarkowanie pozytywnego nastawienia rolników. Niewystarczającego natomiast, by powstrzymać obserwowane od kilku kwartałów osłabienie tendencji rozwojowej w polskim rolnictwie.

Ogólny wskaźnik koniunktury zmniejszył się w skali roku o 9,3 pkt., co oznacza, że spowolnienie to jest spowodowane w równym stopniu niekorzystnym działaniem czynników sezonowych i cyklicznych. Należy się spodziewać, że wpływ tych drugich się utrzyma, co znajduje odzwierciedlenie w oczekiwaniach rolników co do ich sytuacji finansowej. Wiosna zazwyczaj przynosi ożywienie w rolnictwie i polepszenie finansów gospodarstw rolnych, a jednak oczekiwania wyrażone w styczniowej ankiecie są pesymistyczne i nie wykazują poprawy. Pomimo obaw o stan swoich finansów w najbliższym okresie rolnicy przygotowują się do zasiewów i rozbudowują majątek produkcyjny.

Załamanie koniunktury rolnej odnotowano we wszystkich badanych przekrojach gospodarstw rolnych. Największe spadki wskaźnika koniunktury zarejestrowano w gospodarstwach o powierzchni 7-15 ha (o 9,9 pkt.), położonych w makroregionie południowym (o 11,1 pkt.), prowadzonych przez rolników w wieku powyżej 60 lat (o 13,7 pkt.), z wykształceniem wyższym (o 11,9 pkt.).

Czytaj dalej na następnej stronie...


1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +3 pkt. razem głosów: 3

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl