| Autor: redakcja1

Zalecenia podamy na talerzu – zapowiedź opracowania 17 nowych rekomendacji żywieniowych w sezonie 2022

Sektor ogrodniczy promuje konsumpcję warzyw i owoców, i w tej promocji stawia na Talerz. To forma prezentacji zaleceń żywieniowych rekomendowana przez Instytut Żywności i Żywienia, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH-PIB. Wiele wskazuje, że to nowy rozdział w edukacji żywieniowej w Polsce i że producenci dobrze się w nim odnaleźli. Projekt jest finansowany ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw, czyli przez samych producentów.

Zalecenia podamy na talerzu – zapowiedź opracowania 17 nowych rekomendacji żywieniowych w sezonie 2022
- Planujemy rekomendacje dla konkretnych grup. Dla dzieci, modne talerze dla młodzieży, dla osób starszych, które nie zawsze borykają się z jakimiś problemami zdrowotnymi. Zależy nam na tym, by do tych problemów zdrowotnych nie doprowadzić - mówi Monika Stromkie-Złomaniec, dietetyk kliniczny, praktyk Z kaloriami na pieńku, ekspert Core Teamu ogrodniczego, autorka wielu artykułów z zakresu zdrowego odżywiania, ekspert wielu programów w telewizji, prasie, internecie i radio (m.in. Pytanie na śniadanie, Dzień dobry TVN, Gazeta Wyborcza, mamadu.pl, Radiowa Trójka, Czwórka).

Talerz to modna forma prezentacji zaleceń żywieniowych. Pozwala każdemu zrozumieć jak komponować codzienne posiłki. Naszą uwagę koncentruje na czterech kluczowych grupach produktów - warzywach, owocach, źródłach białka i skrobi. Pokazuje, że kluczem do zdrowego odżywiania są łatwe do zapamiętania proporcje i duża różnorodność.
 
Wszystkie zalecenia zostaną opracowanie w formie talerza. Pokazuje on, że posiłek należy zacząć od wypełnienia połowy talerza owocami i warzywami. To już połowa sukcesu. Owoce mogą być z boku, ważne by nie zgubić ich jeśli nie dajemy ich bezpośrednio na talerz. To może być np. jabłko, filiżanka soku lub owoców jagodowych. Drugą połowę talerza stanowią źródła białka i skrobi - produkty pełnoziarniste, chude mięso i niskotłuszczowe produkty mleczne.
 
Prosty sposób na zdrowy posiłek
 
- Ważna jest forma prezentacji zaleceń. To nigdy nie są suche fakty, tylko bardzo zachęcające infografiki. Zrozumiałe dla każdego, nawet dla laika, który nie ma jeszcze znaczącej wiedzy o tym, jak się odżywiać, jakie są zasady zdrowego odżywiania – mówi Monika Stromkie-Złomaniec.


Tagi:
źródło: