| Autor:

Zleceniobiorcy będą mieli więcej praw

Aktualnie senat skupia się nad pracami dotyczącymi osób pracujących na umowę zlecenie. Nowe przepisy mają w większym stopniu chronić zleceniobiorców.

 

Poprawki mają obejmować takie zagadnienia jak zakaz dowolnego ustalania stawek wynagrodzenia dla wybranych pracowników. Nie wolno będzie pracodawcy przyznawać urlopów tylko wybranym osobom. Poza tym będzie także obowiązywać interdykt odnośnie dyskryminacji osób, które pracują na umowę cywilno-prawną, a także tych samozatrudnionych.

 

Taki zakaz wynika z praw obowiązujących na terenie Unii Europejskiej. W związku z taką sytuacją Polska musi dostosować się do nowych dyrektyw na czas, gdyż w innym przypadku grożą jej kary rzędu nawet 260 tysięcy euro za jeden dzień zwłoki.

 

Według nowych norm prawnych będzie zakazane między innymi dyskryminacja ze względu na wiek płeć czy też wyznanie. Co więcej, otóż wszyscy pracownicy będą mieć równe prawo do staży oraz szkoleń, a także będą mieć możliwość działania w związkach zawodowych.

 

Jak zgodnie twierdzą eksperci, nowe akty prawne mogą spowodować, iż pracodawcy chętniej będą dawać zatrudnionym przez nich osobom umowę o pracę. W obecnej sytuacji umowa zlecenie jest dużo korzystniejsza i tańsza dla pracodawcy, ale kosztem pracownika. Niemniej jednak ze strony pracowników coraz częstsze są przypadki sądownego ustalenia stosunku pracy. Z kolei nowe przepisy mogą jeszcze tylko zwiększyć grono niezadowolonych osób.Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!