| Autor: mikolaj

Prawie 7 tysięcy gospodarstw w woj. kujawsko-pomorskim poszkodowanych przez suszę, wymarznięcia, czy wichury i gradobicia

W województwie kujawsko-pomorskim powołano dotychczas 140 komisji do oszacowania strat. W ostatnich kilkunastu miesiącach niemal 7 tysięcy gospodarstw rolnych zostało poszkodowanych przez suszę, wymarznięcia, czy wichury i gradobicia.

Prawie 7 tysięcy gospodarstw w woj. kujawsko-pomorskim poszkodowanych przez suszę, wymarznięcia, czy wichury i gradobicia
Straty kujawsko-pomorskich rolników spowodowane niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi oraz prace komisji oceniających szkody w rolnictwie były głównymi tematami spotkania podsekretarza stanu Rafała Romanowskiego z przedstawicielami organizacji i instytucji rolniczych, parlamentarzystami oraz reprezentantami samorządowców. Spotkanie odbyło się na zaproszenie wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza. W województwie kujawsko-pomorskim powołano dotychczas 140 komisji do oszacowania strat.

– Nie jest to wdzięczna praca, przede wszystkim dla tej części społecznej, ale niestety bez tej części społecznej tego typu praca komisji nie może się odbyć. Na podstawie protokołów ministerstwo będzie w stanie określić kwotę środków budżetowych, która zostanie przekazana – podkreślił podsekretarz stanu apelując o szybkie prace komisji szacujących straty.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz poinformował, że niemal 7 tysięcy gospodarstw rolnych poszkodowanych zostało w ostatnich kilkunastu miesiącach przez susze, wymarznięcia, czy wichury i gradobicia.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju wsi otrzymuje cotygodniowy raport z Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego dotyczących strat związanych z klimatem.

- Problem złych skutków atmosferycznych nie dotyczy tylko i wyłącznie województwa kujawsko-pomorskiego, jednak jest tutaj duży – powiedział podsekretarz stanu Rafał Romanowski zwracając uwagę, że klimatyczny bilans wody dla województwa kujawsko-pomorskiego za lata 2015-2016 jest naprawdę bardzo zły.
 
 


Tagi:
źródło: