| Autor: DRAMINSKI

Wilgotnościomierz i pomiar wilgotności kukurydzy

Chciałoby się rzec „żniwa, żniwa i po żniwach” i dla wielu przedsiębiorców rolnych faktycznie tak już prawie jest. Jeszcze ostatnie wyjazdy w pole, ostatnie koszenie i będzie po! Wielu farmerów jednak, po rzepaku, pszenicy i innych zbożach czeka jeszcze wyjazd w kukurydzę. Deszczowe i sprzyjające wegetacji lato pozwala mieć nadzieję, że plon kukurydzy będzie obfity a ekonomiczne wyniki co najmniej zadowalające.

Wilgotnościomierz i pomiar wilgotności kukurydzy
Tym farmerom, którym pozostała do zbioru już tylko kukurydza pozostaje obserwować wzrost roślin, pogodę i mierzyć wilgotność ziaren aby móc w porę podjąć odpowiednią i ekonomicznie słuszną decyzję, aby w skupie osiągnąć jak najkorzystniejsze warunki. Czynnikiem, który z pewnością będzie miał wpływ na podejmowane decyzje jest kwestia, czy rolnik posiada wilgotnościomierz do kukurydzy czy dopiero taką inwestycję planuje.
 
Wilgotnościomierz i pomiar wilgotności ziaren kukurydzy.
 
Najprostszą i najczęściej stosowaną metodą pomiaru wilgotności ziaren kukurydzy jest użycie wysokiej jakości i precyzyjnego wilgotnościomierza. Dlaczego wysokiej jakości? Otóż wilgotnościomierz wilgotnościomierzowi nie równy. Wiele urządzeń dostępnych na rynku, pozycjonowanych jako wilgotnościomierz do zbóż, po krótkim okresie użytkowania nie spełnia oczekiwań nabywców, bywa wadliwa i zaczynają się oni rozglądać za bardziej precyzyjnym i miarodajnym urządzeniem.
 
Jak więc wybrać te najlepsze? Dobrą metodą stosowaną przez wielu farmerów jest obserwacja profili YouTube takich twórców, będących zarazem rolnikami, jak np. Perqins czy Rolnik NIEprofesjonalny na których przedstawiają oni swoje doświadczenia z pola a zarazem omawiają urządzenia, które pomagają im w uprawach. Dzięki ich doświadczeniom oraz wyciągniętym wnioskom mamy szansę na uniknięcie błędów, dzięki czemu zaoszczędzimy, po pierwsze na zakupie, kupując od razu jedno urządzenie na lata a po drugie w skupie, osiągając lepszą cenę za wyższej jakości (czyt. bardziej suche) ziarno.
 
Wilgotnościomierz do kukurydzy, jakie przyniesie korzyści?
 
Inwestycja w wilgotnościomierz niesie za sobą wiele korzyści jednak najistotniejszą z nich jest kontrola wilgotności ziaren. Sprawdzenie próbki przed wyruszeniem w pole pozwoli każdemu farmerowi podjąć kluczową decyzję, czy ruszać w pole na żniwa, czy przełożyć zbiory na inny, bardziej dogodny dzień, gdy słońce i wiatr podsuszy owoce i wilgotność ziaren będzie niższa. Takie planowanie to przede wszystkim korzyści ekonomiczne. Skupy kukurydzy uzależniają cenę surowca od jego wilgotności więc niezwykle istotne jest by dbać o to aby sprzedawać plony w optymalnej kondycji, tak aby uzyskać jak najkorzystniejszą cenę.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!