| Autor: DRAMINSKI

Wilgotnościomierz i pomiar wilgotności kukurydzy

Chciałoby się rzec „żniwa, żniwa i po żniwach” i dla wielu przedsiębiorców rolnych faktycznie tak już prawie jest. Jeszcze ostatnie wyjazdy w pole, ostatnie koszenie zboża i będzie po! Wielu farmerów jednak, po rzepaku, pszenicy i innych zbożach czeka jeszcze wyjazd w kukurydzę. Deszczowe i sprzyjające wegetacji lato pozwala mieć nadzieję, że plon kukurydzy będzie obfity a ekonomiczne wyniki co najmniej zadowalające.

Wilgotnościomierz i pomiar wilgotności kukurydzy
Tester wilgotności do zbóż: co używają inni i co warto wybrać?
 
Wspomniani wyżej twórcy w serwisie YouTube, używają urządzeń marki DRAMIŃSKI, zaprojektowanych i wyprodukowanych w Polsce. W zależności od ich przeznaczenia wybrali różne modele. Do pszenicy, rzepaku i innych zbóż idealnie sprawdza się TwistGrain pro, natomiast do kukurydzy polecany jest wilgotnościomierz wyróżniający się śrutowaniem próbki - Grain Master (GMS).
 
Dlaczego używają rożnych testerów do kukurydzy? Otóż, kukurydza cechuje się dużo wyższą wilgotnością w trakcie żniw aniżeli inne zboża, dlatego też w jej przypadku polecany jest wilgotnościomierz, którzy rozdrabnia próbkę i mierzy wilgotność zmiażdżonych ziaren. Aby pomiar wilgotności był miarodajny producent zaleca wykonanie kilku pomiarów oraz wyciągnięcie średniej. Taka funkcja jest dostępna w urządzeniu GMS.
 
Wilgotnościomierz do kukurydzy DRAMIŃSKI GMS (Grain Master): plusy i minusy.
 
W ofercie polskich wilgotnościomierzy z firmy DRAMIŃSKI S.A. jest wiele modeli a jeden z nich, GMS, jest polecany przez producenta do zbiorów kukurydzy. Jego wielką zaletą jest niezwykle precyzyjny pomiar, przy zastosowaniu się do wskazówek producenta, czyli wykonaniu kilku pomiarów i wyciagnięciu średniej. Mimo, że jest polecany do kukurydzy ten wilgotnościomierz sprawdzi się idealnie przy testowaniu wilgotności innych zbóż. Jest to zdecydowanie plus.
 
Do małych niedogodności ale niezbędnych aby uzyskać dokładny pomiar, można zaliczyć konieczność rozdrabniania próbki. Może się to okazać uciążliwe, aczkolwiek przy zbiorach kukurydzy takie działanie jest konieczne aby zmierzyć wilgoć wewnątrz ziarna. Urządzenie wyposażone jest w klucz ‘z grzechotką’ który bardzo usprawnia miażdżenie surowca. Kolejną konicznością w przypadku użytkowania GMS-a, która może okazać się uciążliwa, jest obowiązek czyszczenia żaren po każdym pomiarze, ale jest to nieuniknione jak chce się uzyskać możliwie jak najdokładniejszy pomiar. To są jedynie drobne uciążliwości, które trudno nazwać minusami a którym trzeba sprostać jak się chce uzyskać precyzyjne wyniki.
 
Warto jeszcze raz wspomnieć, że każdy wilgotnościomierz marki DRAMIŃSKI jest zaprojektowany i wyprodukowany w Polsce. Decydując się na zakup urządzenia tej marki masz wpływ na rozwój polskiej myśli technicznej a twoje ciężko zarobione pieniądze pozostają w Polsce. Chyba warto, prawda? Wybieraj polskie produkty i tym samym wspieraj polską myśl technologiczną!


Tagi:
źródło: