| Autor: redakcja1

10-procentowy spadek ogólnej europejskiej produkcji zbóż

Według Copa i Cogeca europejskie zbiory zbóż za 2018 rok zmaleją o 12,2% do poziomu prawie 273 milionów ton, w porównaniu z ponad 300 milionami ton w zeszłym roku.

10-procentowy spadek ogólnej europejskiej produkcji zbóż
- Większość europejskich rolników dotknęły poważne susze, które nadal się utrzymują. Ważne jest abyśmy wspólnie z naszymi rządami wyciągnęli lekcje z bieżącego kryzysu. Państwa członkowskie powinny na  obecną chwilę w pełni wdrożyć wszystkie dostępne narzędzia zarządzania ryzykiem klimatycznym, które  mają do dyspozycji. Również Komisja Europejska powinna bardziej przewidująca i podejmować szybsze  działania - powiedział Max Schulman, przewodniczący grupy roboczej „Zboża” Copa-Cogeca.

Ponadto przewiduje się również, że całkowita produkcja roślin oleistych wyniesie 30,7 miliona ton wobec  33,5 miliona ton w roku ubiegłym.

- Na chwilę obecną wiemy już, że skutki trwającej suszy będą odczuwalne w  następnym roku produkcyjnym. Na dzień dzisiejszy w wielu regionach UE istnieją problemy z zasiewami i kiełkowaniem ze względu na niezadowalające warunki glebowe - powiedział Arnaud Rousseau, przewodniczący grupy roboczej „Rośliny oleiste i białkowe” Copa-Cogeca.

Produkcja roślin białkowych według szacunków ma wynieść o 1 milion ton mniej.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!