| Autor: redakcja1

Bez zmian w mechanizmie sprzedaży pszenicy z Rosji

Rosja zamierza zwiększyć eksport pszenicy do Egiptu. Jak podaje FAMMU/FAPA, w 2014 roku rosyjska sprzedaż pszenicy w tym kierunku osiągnęła 4 mln ton, co pozwoliło na pokrycie 40% potrzeb Egiptu w tym zakresie. Jednocześnie w zeszłym sezonie handlowym Egipt uplasował się na wysokiej, drugiej pozycji w rankingu importerów rosyjskiej pszenicy - zaraz po Turcji.

Bez zmian w mechanizmie sprzedaży pszenicy z Rosji

Cła na pszenicę bez zmian

Na początku września br. rosyjski minister rolnictwa poinformował, iż w najbliższym czasie nie są planowane zmiany w mechanizmie eksportu pszenicy. Chodzi o kwestionowany przez handlowców system ruchomych ceł obowiązujący od początku lipca br. Instrument miał na celu powstrzymanie zbyt intensywnej rosyjskiej wysyłki pszenicy w sytuacji słabnącego rubla, działającego wspierająco na wywóz.
 
Minister argumentował powstrzymywanie się przed podjęciem decyzji o zmianach w systemie ceł znaczną niestabilnością sytuacji rynkowej. Przy okazji Wschodniego Forum Ekonomicznego Aleksander Tkaczew przedstawił również najnowsze prognozy dotyczące tegorocznej produkcji zbożowej kraju – mieszczące się w przedziale od 100 mln ton do 103 mln ton oraz eksportu w wysokości od 25 mln ton do 30 mln ton.
 
Według SovEcon, w sezonie 2015/2016 Rosja odnotuje urodzaj zbóż. Ostatnio prognoza tegorocznych zbiorów została skorygowana w górę z poprzednich 99 mln ton do 101 mln ton. Więcej niż w poprzednich szacunkach ma być przede wszystkim pszenicy – z 59,5 mln ton do 61,3 mln ton.
 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!