| Autor: redakcja1

Rekordowo tania kukurydza w odniesieniu do pszenicy

W przeciwieństwie do cen pszenicy, które w ostatnich miesiącach wyraźnie rosły, krajowe ceny kukurydzy były w miarę stabilne. Aktualnie kukurydza w odniesieniu do pszenicy jest rekordowo tania - podaje Bank BGŻ.

Rekordowo tania kukurydza w odniesieniu do pszenicy

Ceny kukurydzy

Według analizy danych dostarczanych przez MRiRW w ostatnim tygodniu stycznia (26.01-1.02) średnia cena zakupu kukurydzy paszowej wynosiła 587 zł/t. Najniższą cenę odnotowano w trzecim tygodniu listopada - 538 zł/t, a więc jest ona o 49 zł/t - 9 proc. większa.
 

Zwyżki następowały stopniowo. Pomiędzy ostatnim tygodniem listopada, a ostatnim tygodniem grudnia cena zwiększyła się o 12 zł/t, a między ostatnim tygodniem grudnia, a ostatnim tygodniem stycznia o 23 zł/t.

Ceny pszenicy

Wobec cen pszenicy są to zmiany minimalne. Najniższą cenę pszenicy paszowej w bieżącym sezonie zanotowano w trzecim tygodniu października. Wynosiła ona 605 zł/t, a obecna cena pszenicy jest o 138 zł/t - 23 proc. wyższa.
 

W efekcie tego cena pszenicy jest mniejsza o 2 proc. w odniesieniu do tej samej pory przed rokiem, cena kukurydzy jest niższa o 2 proc. Zresztą od samych zbiorów dynamika roczna cen mieści się w przedziale od -18 do -12 proc. w związku z tym, tygodniowe ceny zmieniają się w podobnym stopniu jak w poprzednim sezonie.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: