| Autor: redakcja1

Rekordowo tania kukurydza w odniesieniu do pszenicy

W przeciwieństwie do cen pszenicy, które w ostatnich miesiącach wyraźnie rosły, krajowe ceny kukurydzy były w miarę stabilne. Aktualnie kukurydza w odniesieniu do pszenicy jest rekordowo tania - podaje Bank BGŻ.

Rekordowo tania kukurydza w odniesieniu do pszenicy

Wszystkiemu winne wysokie zbiory

Mniejsze ceny wynikają z sytuacji popytowo-podażowej na rynku globalnym, w tym rynku unijnym, tego zboża. Jak wynika ze styczniowego raportu Międzynarodowej Rady Zbożowej, światowe zbiory kukurydzy w sezonie 2014/2015 wyniosą 991 mln t i będą o 1 mln t większe jak w poprzednim sezonie. Z kolei w bieżący sezon weszliśmy z zapasami o 43 mln t wyższymi niż w sezonie minionym. Produkcja przewyższać ma szacowane zużycie w granicy 973 mln t, przez co kolejny raz zwiększą się zapasy na koniec sezonu. Stosunek zapasów końcowych do zużycia ukształtuje się w granicy 20 proc., tj. najwyższej od kilkunastu lat. Oznacza to, że są fundamentalne podstawy do mniejszych cen niż w poprzednim sezonie.
 

Na niższe ceny wpływa także sytuacja na rynku unijnym. Produkcja kukurydzy w UE-28 w roku 2014 osiągnęła rekordowy poziom 74,5 mln t, czyli aż o 10,2 mln t przewyższając produkcję z roku 2013. co prawda w tym sezonie wyraźnie mniejszy jest import ziarna do UE, ale zapasy końcowe i tak mają wzrosnąć o 28 proc. do 7,5 mln t.

Pszenica relatywnie droga, a kukurydza stosunkowo tania

Jak wksazują analitycy Banku BGŻ, sytuacja podażowo-popytowa na rynkach zewnętrznych, powoduje, że pszenica jest relatywnie droga, a kukurydza stosunkowo tania. Relacja tych dwóch cen na rynku krajowym osiągnęła aktualnie nienotowany nigdy poziom. W ostatnim tygodniu pszenica była o 26 proc. droższa od kukurydzy, podczas gdy średnio w ostatnich pięciu latach (2010-14) była ona droższa prawie o 2 proc. Dlatego też rośnie udział kukurydzy w pełnoporcjowych mieszankach paszowych, a pszenica w coraz większym stopniu przeznaczana jest na spożycie przez ludzi, w kraju lub za granicą.



Tagi:
źródło: