| Autor: redakcja1

Ceny pszenicy jedynie nieznacznie wyższe niż podczas zbiorów

Jak wynika z danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) na przełomie listopada i grudnia br. ceny pszenicy w Polsce ustabilizowały się na poziomie 680 zł/t. Oznacza to, że były wyższe o 38 zł/t - 5,8% względem notowań z sierpnia br.

Ceny pszenicy jedynie nieznacznie wyższe niż podczas zbiorów
W pierwszym pełnym tygodniu grudnia (4-10.12) młyny za zakupywaną pszenicę w nadal płaciły 680 zł/t. Było to więcej o 12 zł/t - 2% niż miesiąc wcześniej oraz o 44 zł/t wobec najniższego poziomu odnotowanego w tym roku, tj. na początku sierpnia, kiedy to cena pszenicy konsumpcyjnej wyniosła 635 zł/t.
 
Zmiany cen notowane w 2017 roku nie są zatem silne. Rok wcześniej pomiędzy sierpniem a początkiem grudnia pszenica podrożała o ponad 8% - 50 zł/t. W ostatnich pięciu sezonach zwyżki cen wyniosły 7,7%.
 
Sam poziom ceny wynoszący 680 zł/t jest o 2,7% wyższy w stosunku do analogicznego okresu 2016 r. W czerwcu roczne różnice były dwucyfrowe – pszenicę skupowano po 730 zł/t, a więc o 13-15% drożej niż rok wcześniej. Było to związane z opóźniającymi się zbiorami i wcześniejszym dużym eksportem tego ziarna, co przełożyło się na jego niskie zapasy w kraju.
 
Jeśli porównamy aktualną cenę z ceną w pierwszym tygodniu grudnia w latach 2012-2016 wynoszącą 770 zł/t, okaże się, że jest ona o 11% mniejsza. Warto jednak zauważyć, że cena w grudniu w poprzednich dwóch latach była podobna do obecnej, natomiast w 2012 r. istotnie wyższa – wyniosła 1021 zł/t, czyli o prawie 50% więcej.
 
Tegoroczny poziom cen pszenicy to wynik jej stosunkowo wysokich zbiorów zarówno w kraju, jak i w UE, rekordowych zapasów w skali świata oraz dużej konkurencji w eksporcie ze strony Francji i Rosji, co sprawia, że możliwości zbytu są nieco mniejsze niż rok wcześniej.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!