| Autor: mikolaj

Ceny zbóż na giełdach wróciły do trendu spadkowego (25.06.2014)

Na giełdzie w Paryżu kontrakty terminowe na pszenicę i kukurydzę ustanowiły we wtorek nowe blisko pięciomiesięczne minima. Pszenica paszowa notowana w Londynie wyrównała swoje 2,5 – letnie minimum i za chwilę będzie najtańsza od lipca 2010 roku. Na europejskie kontrakty silną presję spadkową wywierają przeceny za oceanem oraz rosnące prognozy zbiorów zbóż w UE.

Ceny zbóż na giełdach wróciły do trendu spadkowego (25.06.2014)

Zbiory jęczmienia zaczęły się na południu Europy, informacje o plonowaniu są bardzo optymistyczne. Także w Rosji i na Ukrainie (na południu) rozpoczęto już żniwa. W tych krajach zapowiadają się także kolejne bardzo dobre zbiory, które przełożą się na silny eksport i ostrą konkurencję o rynki zbytu.

Przyzwolenie na kontynuację spadków płynie zza oceanu, na giełdzie w Chicago, po tygodniowym zawahaniu spowodowanym nadmiernym deszczem na wielu terenach upraw, kontrakty terminowe na zboża powróciły do swojego marszu w dół w kierunku swoich 3,5 – letnich minimów ze stycznia i lutego tego roku. Do wspomnianych minimów pszenicy i kukurydzy brakuje już tylko 3-5%.  W USA trwają zbiory pszenicy ozimej, co ciekawe wbrew obawom deszczowa pogoda nie spowolniła tempa (średnio w kraju), plony są jednak mizerne w konsekwencji strat zimowych i suszy. Za to kondycja pszenicy jarej i szczególnie kukurydzy amerykańskiej jest bardzo dobra. Amerykanie są największym producentem i eksporterem kukurydzy na świecie a w tym roku zapowiadane są tam (także globalnie) rekordowe zbiory.

Dodatkowo spadki amerykańskich kontraktów – serii lipcowych wspomagane są przez inwestorów spekulacyjnych zamykających lipcowe kontrakty przed okresem dostawy, który zaczyna się ostatniego dnia czerwca. W miesiącu dostawy zwiększane są wielokrotnie depozyty od otwartych pozycji i inwestor finansowy może zostać przymuszony do wykonania dostawy (dostarczenia lub odbioru) fizycznego zboża.

Wszystko to powoduje, że bardzo prawdopodobne staje się ustanowienie przez kontrakty amerykańskie nowych wieloletnich minimów w niedługim czasie. Rynek europejski powinien podążać w tym samym kierunku.

Czytaj więcej o cenach zbóż

Notowania z wtorku 24-06-2014

Giełda MATIF w Paryżu:

Pszenica listopad 14 (nowe zbiory) – zamknęła wtorek spadkiem o 2,0 euro do 186,5 euro/t. Jest to najniższe zamknięcie tej serii od 13-lutego tego roku.

Max.: 15-go kwietnia seria najbliższa zamknęła się ceną 221,25 euro/t - najwyżej od stycznia 2013 roku a dla serii najbliższej najwyżej od maja 2013.

Min.: 29-go stycznia seria listopadowa ustanowiła 4-miesięczne minimum na poziomie 181,75 euro/t (cena zamknięcia). Ubiegłoroczne minima serii najbliższej przypadają na poziomie 182,0 euro/t (14-go sierpnia).

Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!