| Autor: kkj6

Ceny zbóż są nadal niestabilne

Pszenica znowu lekko podrożała. Jak wykazują dane, na początku kwietnia cena pszenicy była wyższa o około 3 złote na tonie w stosunku do poprzednich tygodni i o 4 procent większa niż w zeszłym miesiącu, gdzie osiągnęła rekordową stawkę w wysokości 977 złotych za tonę.

Ceny zbóż są nadal niestabilne


Za to w skupie stabilizuje się cena żyta konsumpcyjnego, bo wzrosła zaledwie o 0,3- 0,4 procenta w porównaniu do zeszłego tygodnia i miesiąca.


Z kolei od początku lutego tego roku tendencję spadkową ma jęczmień paszowy. W dniach 11-17.04.2011 cena tego ziarna utrzymywała się w granicach 785 złotych za tonę. Jest to 2,5 procenta mniej niż w ubiegłym tygodniu i 2 procent taniej niż w poprzednim miesiącu.


Spore braki kukurydzy na unijnym rynku przyczyniają się do wzrostu cen tego ziarna nawet w Polsce. Po dłuższym okresie stabilizacji niespodziewanie wzrosła do 930 złotych za tonę. Wynikiem czego była droższa o 1,2 procenta niż tydzień wcześniej i o 1 procent wyższa w stosunku do poprzedniego miesiąca.


Biorąc pod uwagę notowania z zeszłego roku, ceny paszy wzrosły średnio o 2,1 procenta w przypadku jęczmienia paszowego i o 2,6 procenta jeśli chodzi o żyto konsumpcyjne. Cena kukurydzy wzrosła o blisko 86 procent.Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!