| Autor: redakcja1

Chiny regulują ceny kukurydzy

Chiny planują zmniejszyć ceny kukurydzy na rynku krajowym tak aby pobudzić popyt ze strony przemysłu i zredukować tańszy import. Stosują oni instrument skupu interwencyjnego dla zbóż w celu ochrony populacji wiejskiej przez wahaniami cen - podaje FAMMU/FAPA.

Więcej materiałów video znajdziesz na kanale "telewizja rolnicza"

Rynek kukurydzy w Chinach

W tym sezonie w związku z niskim poziomem cen kukurydzy na rynkach zagranicznych występuje konieczność dostosowania, a więc zmniejszenia cen na rynku wewnętrznym. Jak podają chińskie źródła, aktualnie cena kukurydzy z importu kształtuje się w wysokości 1 600 juanów - 243 USD za tonę.
 
Tymczasem ceny kukurydzy z rodzimej produkcji zmagazynowanej w obrębie rządowego programu skupu wynoszą 1 800 juanów, a zatem są o 20% wyższe niż przywożonego zboża. Ta spora różnica uzasadnia planowaną obniżkę cen ziarna z zapasów interwencyjnych. Umożliwi ona ich częściowe upłynnienie na rynku. Poza tym powierzchnia magazynowa dla składowanej kukurydzy wyczerpuje się, a jakość części ziarna wyraźnie się pogarsza. Zmniejszania poziomu zapasów nie może dokonywać się zbyt szybko, tak aby nie powodować perturbacji na rynku.
 
Rząd planuje również zredukować powierzchnię upraw kukurydzy na zbiór w 2016 roku przez zachęcanie rolników do uprawy innych gatunków, takich jak np. soja, której Chiny importują najwięcej na świecie.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!